Realiteti i vështirë i Brexit po godet Britaninë, Boris Johnson mendon se tashmë nuk mund të jetë më vetëm ‘partia e biznesit’

Realiteti i vështirë i Brexit po godet Britaninë, Boris Johnson mendon se tashmë nuk mund të jetë më vetëm ‘partia e biznesit’

Boris Johnson

LONDËR-Qeveria e Boris Johnson ka paraqitur planet e saj vjetore të taksave dhe shpenzimeve për rimëkëmbje ekonomike më të mirë pas pandemisë.

Kryeministri dëshiron të riparojë ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar pasi ajo del nga një  situatë e vështirë duke rritur produktivitetin, aftësitë dhe pagat. Detyra e tij po vështirësohet ditë mbas dite nga rritja e inflacionit, mungesa e mallrave dhe defiçiti masiv i buxhetit të qeverisë.

Biznesi mund ta ndihmojë Johnson-in të realizojë axhendën e tij ekonomike por udhëheqësit e industrisë shqetësohen se ai është i interesuar të përdorë paratë e taksapaguesve për të ndjekur një axhendë politike që tërheq votuesit sesa të ndihmojnë bizneset të rimëkëmben.

Frika e komunitetit të biznesit se Johnson ishte më i interesuar në ofrimin e një versioni të vështirë të Brexit-it që euroskeptikët mund të festonin sesa zbutja e dhimbjes për firmat nuk u zbutën kur ai hyri në Downing Street në 2019.

Sipas ekspertëve kjo qeveri nuk duket se ka treguar shumë interes për atë që mendon biznesi, por përkundrazi u fokusua pothuajse tërësisht në fitimin dhe mbajtjen e votuesve të ‘Murit të Kuq’.

"Muri i Kuq" të cilit ato i referohen është një term i folur për një parlamentarësh që tradicionalisht mbështesin Partinë Laburiste të opozitës, por votuan për t'u larguar nga BE në 2016. Shumica e hulumtimeve tregojnë se këta njerëz mbështesin idetë ekonomike të krahut të majtë si shpenzimet e larta shtetërore por mbështeti Brexit-in për shkak të ideve konservatore shoqërore si kufizimi i migracionit dhe ruajtja e sovranitetit.

Mediat britanike shkruajnë se Johnson e kuptoi se të qenit ‘partia e biznesit’ nuk do ta bënte atë të fitonte mbi këta votues që ai dhe partia e tij do të kishin nevojë për të fituar.

Kjo funksionoi shkëlqyeshëm për Johnson në zgjedhjet e vitit 2019, kur ai kaloi ngërçin e Brexit dhe fitoi një numër vendesh në ‘Murin e Kuq’ në rrugën drejt një fitoreje dërrmuese.

Në atë pikë të historisë, realiteti i Brexit ishte më shumë hipotetik sesa i prekshëm, por edhe problemi më i madh që votuesit mendonin se po përballej vendi. Kjo i dha Johnson dritën jeshile për të bërë gjithçka, përfshirë shqetësimet e biznesit, një prioritet dytësor ndaj suksesit zgjedhor.

Kjo qasje ndaj ekonomisë ndoqi Johnson në Doëning Street. Bizneset u injoruan kryesisht gjatë procesit të negocimit të një marrëveshjeje tregtare me BE-në dhe u mbajtën në errësirë ​​për kushtet e saj deri disa ditë përpara zbatimit.

Edhe më keq, qeveria e Johnson-it, disa besojnë, ka hedhur fajin për këto vështirësi në derën e atyre bizneseve të vogla, duke i akuzuar ata se nuk i paguajnë punëtorët sa duhet për të tërhequr staf ose për të mos përfituar nga mundësitë e reja tregtare në botën e gjerë.

Askush nuk mund të parashikonte se pandemia Covid-19 do të kafshonte aq fort sa ndodhi, por ekspertët kanë frikë se Johnson po merr një qasje të njohur politike, së pari, ekonominë e dytë për rimëkëmbjen e Mbretërisë së Bashkuar. Të mërkurën, ministri i Financave njoftoi disa ulje taksash për bizneset dhe fonde për investimet e aftësive, por ai gjithashtu uli taksat për birrën e pijshëm.

Në fillim të këtij viti, qeveria njoftoi një seri rritjesh taksash për të mbushur hendekun në kujdesin social dhe shëndetësor. Ndërsa më shumë para për kujdesin janë kryesisht të njohura për publikun, grupet e biznesit kanë paralajmëruar se kjo do të reduktonte investimet dhe do ta bënte jetën shumë të vështirë për kompanitë më të vogla.

Këto ngarkesa shtesë vijnë si kosto për bizneset e vogla në të gjitha llojet e fushave.

Çdo besim i ndjerë në komunitetin e biznesit në fillim të këtij viti ka rrëshqitur, pasi pandemia refuzon të përfundojë. Me ngecjen e rimëkëmbjes, ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar pritet të rifitojë madhësinë e saj para pandemisë muaj më vonë se shumë vende të tjera të zhvilluara.

Fakti që Partia Konservatore, partia tradicionale e pronarëve të biznesit të vogël, po e trajton komunitetin si ngatërrestarë që po i pengojnë politikës, nuk është aspak i mrekullueshëm.

Kjo është, në fund të fundit, partia e krijimit të pasurisë që privatizoi kaq shumë sektorin publik në vitet 1980. Udhëheqësja e saj më e famshme, Margaret Thatcher, krijoi kushtet që e bënë qytetin e Londrës një nga qendrat financiare më të jashtëzakonshme në botë.

Sidoqoftë, kur merrni parasysh projektin politik që Johnson dhe partia e tij po ndërmarrin, gjithçka ka më shumë kuptim. Ata po përpiqen të transformojnë rrënjësisht Mbretërinë e Bashkuar në një lloj vendi tjetër, ku një fuqi punëtore britanike shumë e kualifikuar merr vende pune që më parë do të ishin plotësuar nga emigrantë.

Biznesi është më se i lumtur të ecë me këtë, por dëshiron që qeveria ta pranojë se ky është një projekt afatgjatë që nuk mund të zbatohet pa pasoja të pashmangshme afatshkurtra.

Shumë gjëra kanë ndodhur në Mbretërinë e Bashkuar që nga votimi i Brexit në 2016. Megjithatë, strumbullari i Partisë Konservatore drejt ideve që do të kishin qenë të paimagjinueshme në vitet 1980 ka qenë një nga më pak të parashikueshmet.

Pavarësisht të gjitha bisedave për rimëkëmbjen, Johnson është e qartë se ekonomia po ndryshon rrënjësisht: më e drejtë, më e gjelbër, më produktive. Dhe ‘bixhozi’ që ai po merr është duke e vendosur veten dhe qeverinë e tij në qendër të kësaj rimëkëmbjeje. Është një bast i madh për të bërë në një vend, politika e të cilit ka qenë kaq e paqëndrueshme në një kohë që bota është kthyer përmbys.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj