Realizohen 48% e punimeve për ndërtimin e Urës së Tapizës, Rama: Përfundon brenda vitit, do të garantojë transport të sigurt

Pamje nga ndërtimi i Urës së Tapizës

48% e punimeve për ndërtimin e Urës së Tapizës, pjesë e rrugës nacionale Tiranë-Shkodër, kanë përfunduar. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i cili ka publikuar disa foto në rrjetet sociale dhe shton se projekti do të përfundojë brenda vitit

‘Vijon puna për ndërtimin e Urës së Tapizës, pjesë e rrugës nacionale Tiranë - Shkodër, ku deri tani janë realizuar 48% e punimeve. Projekti që do të përfundojë brenda vitit do të garantojë transport të sigurt për udhëtarët e këtij aksi’- shkruan Rama.

Ura e vjetër e Tapizës ishte ndërtuar në vitin 1973 dhe në raportin e hartuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, së bashku me ARRSH dhe Institutin e Ndërtimit pas inspektimit të të gjitha urave në vend, kjo urë u klasifikua tek veprat e amortizuara ndjeshëm. Tërmeti i 26 nëntorit e rëndoi edhe më shumë gjendjen e kësaj ure, duke bërë të domosdoshëm shembjen e saj dhe ndërtimin e urës së re.

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba