Reciprociteti i targave, Aleksandër Vuçiç thërret mbledhje urgjente të Këshillit të sigurisë

Vendosja e reciprocitetit me Serbinë, për target ka bërë që ditën e sotme presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç të thërrasë një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të martën në orën 10 të mëngjesit, raporton “Novostit”.

Sipas medias serbe, temë kryesore e mbledhjes do të jenë ngjarjet në Kosovë, theksuar vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës për zbatimin e reciprocitetit për targat.

Mëngjesin e sotëm, Njësitë e Specializuara të Policisë së Kosovës janë pozicionuar në pikën kufitare Kosovë – Serbi, në Jarinje.

Dhjetëra autoblinda të Policisë së Kosovës janë pozicionuar atje për ta siguruar zbatimin e vendimit më të fundit të Qeverisë së Kosovës. Asnjë veturë që niset nga Serbia drejt Kosovës, nuk mund të kalojë në pikat kufitare, pa u pajisur me targat e përkohshme të Republikës së Kosovës. Në pikën kufitare në Jarinje, disa serbë kanë bllokuar rrugën dhe po protestojnë dhe i pranishëm në zonë ndodhet edhe Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç.

 


Lajmi kryesor:

Reciprociteti me Serbinë, Kosova ndalon hyrjen e automjeteve me targa serbe! Kurti: Nuk duam destabilizim! Vuçiç paralajmëron masa ekonomike dhe politike! SHBA-BE: Të ulen tensionet në veri


  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Reshje të dendura shiu, disa zona në Tiranë mbesin pa drita