Reciprociteti për targat me Serbinë, Vuçiç paralajmëron masa ekonomike dhe politike ndaj Kosovës

Pas vendimit që mori Kosova për të mos lejuar automjetet me targa serbe në vend, presidenti Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka dalë një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp. Vuçiç e ka cilësuar si një ndër ditët më të vështira të qytetarëve serbë që jetojnë në Kosovë, ndërsa ka bërë me dije se ditën e nesërme ka thirrur një mbledhje të Këshillit të Sigurisë.

Presidenti i Serbisë ka paralajmëruar se mund të marrin dhe masa ekonomike dhe politike ndaj Kosovës, ndërsa a iu ka bërë thirrje qytetarëve serb që të mos bien pre e provokimeve, por të protestojnë në mënyrë paqësore.

"Shpresoj se nuk do të na duhet të marrim masat tona, si ekonomike ashtu edhe politike, sepse kjo nuk do të ishte mirë për të gjithë rajonin, veçanërisht për marrëdhëniet tona me Prishtinën”, tha Vuçiç.


Lajmi kryesor:

Reciprociteti me Serbinë, Kosova ndalon hyrjen e automjeteve me targa serbe! Kurti: Nuk duam destabilizim! Vuçiç paralajmëron masa ekonomike dhe politike! SHBA-BE: Të ulen tensionet në veri


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush Kushtetuta vetëm duhet ndryshuar apo duhet një e re?×

Lajmi i fundit

John

PD mbledhje grupin parlamentar, nesër depoziton në Kuvend projektligji për TVSH-në, nga 20% në 6%