Recital me muzikë popullore në Teatrin e Operës dhe Baletit, Ansambli Popullor këngë e vallë më 3 dhe 4 dhjetor

Recital me muzikë popullore në Teatrin e Operës dhe Baletit, Ansambli Popullor këngë e vallë më 3 dhe 4 dhjetor

Foto ilustruese

Në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor do të zhvillohet një recital me muzikë popullore. Orkestra e Ansamblit Popullor vjen me një koncert recital në datat 3 dhe 4 dhjetor, një produksion që mban totalisht firmën e orkestrës së Ansamblit, repertori i të cilit do të përfshijë të gjitha trevat shqipfolëse.

Risia e këtij koncerti është fakti që orkestra edhe do këndojë përveç se do interpretojë, formë origjinale e përzgjedhur nga ansambli.

Ideatori dhe violinat e parë e orkestrës së TKOB, Alban Tahiri, shprehu se prej vitesh mbarte dëshirën për të realizuar këtë koncert dhe më në fund ai realizohet. Tahiri zbulon se do të këtë dhe pjesë të reja dhe kurrë më parë të interpretuara në skenë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Festë zikaltër, Lautaro ndëshkon Milanin (VIDEO)

LIVE/ Festë zikaltër, Lautaro ndëshkon Milanin (VIDEO)