Recitoi në inaugurimin e Bidenit si president i SHBA, Amanda Gorman, e para poete në botë që pozoi për kopertinën e ‘Vogue’

Recitoi në inaugurimin e Bidenit si president i SHBA, Amanda Gorman, e para poete në botë që pozoi për kopertinën e ‘Vogue’

Poetja Amanda Gorman

SHBA- Poetja Amanda Gorman, e njohur për publikun amerikan pas poezisë që shkroi dhe interpretoi gjatë inaugurimit të presidentit Joe Biden, pozon për herë të parë për kopertinën e revistës “Vogue”.

Amanda merr një tjetër vlerësim, duke u bërë poetja e parë në botë e cila shfaqet ne një koperinë të revistës me famë botërore “Vogue”.

E veshur me ngjyrat e natyrës frymëzuese afrikane, 23-vjeçarja, Amansa Gorman duket mahnitëse!

“E para poete që shfaqet në kopertinën e revistës 'Vogue'. Jam shumë mirënjohëse dhe pres të mos jem e fundit. Çfarë është poezia nëse nuk është bukuri.”, shkruan ajo në një postim në rrjetin e saj social Instagram.

Ajo ka thyer rekorde në tregun amerikan, pasi dy librat e saj “The Hill We Climb: Poems” dhe “Change Sings: A Children’s Anthem”, kanë kryesuar në listat e shitjeve në vend.

Poetja e re është bërë e njohur për publikun me interpretimin e poezisë së saj të fuqishme "The Hill We Climb" në inaugurimin e presidentit të SHBA Joe Biden në Janar.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, Kurti: 30 persona të armatosur rëndë janë rrethuar nga policia në Zveçan, po qëllojnë drejt efektivëve! Të dorëzohen

Vrasja e policit në Kosovë, Kurti: 30 persona të armatosur rëndë janë rrethuar nga policia në Zveçan, po qëllojnë drejt efektivëve! Të dorëzohen