Reforma Zgjedhore/ Hajdari me 'gjuhën e ndërkombëtarëve': Topi është tek kryeministri Rama! Po shantazhohen deputetët (VIDEO)

Deputetja e Opozitës së Re dhe anëtarja e Këshillit Politik Rudina Hajdari në një prononcim për mediat është shprehur me gjuhën e ndërkombëtarëve se topi është në doren e kryeministri Edi Rama tashmë për Reformën Zgjedhore. Ajo ka shtuar se ky është shanci për PS-në që të mbajë premtimin duke ndryshuar sistemin zgjedhor e jo duke  shantazhuar deputetë për të votuar  Reformën Zgjedhore.

"PS ka premtuar se pas marrëveshjes do të ishte gati të bashkëpunonte për të folur mbi ndryshimin e sistemit zgjedhor. Kemi ardhur këtu sepse bëmë një kërkesë për sa i përket ndryshimit të sistemit. Ajo marrëveshje ishte për të ndihmuar shokun e zotit Edi Rama, Lulzim Bashën për tu rikthyer në sistem dhe erdhi ne e bëmë detyrën tonë. Ia dhamë këtë mundësi Bashës për të ardhur për tu ribashshkuar dhe për tu rifutur në sistem. Por ne kemi kërkesat tona sepse e kemi thënë se ndryshimi i sistemit është e vetmja rrugë për t'i dhënë shanc shqiptarëve për të votuar jo vetëm për sigla partie por edhe kandidatë të cilët e meritojnë për tu futur në parlament. Pa hapjen e listave nuk kemi asgjë në rregull. Sot kemi ardhur të shikojmë nëse Edi Rama e ka të vërtetë këtë gjë apo jo apo do ta marrë edhe ai topin e do ta fshehë e nuk do ta japi premtimin që ka dhënë. Ne e mbyllëm detyrën tonë e nënshkruam atë marrëveshje, tani topi është në dorën e Edi ramës për të thënë do ta bëjmë ndryshimin e sistemit apo jo. Nuk mund të votojmë një reformë zgjedhor me vota të blera, sepse rikthimi i partive të ngelura jashtë është konfirmim që nuk do të kemi më as kriza dhe as mundësi për të bojkotuar zgjedhjet. Ky është shanci për PS që të mbajë premtimin e të ecim përpara duke ndryshuar sistemin zgjedhor e jo duke marrë deputetë e shantazhuar deputetë për të votuar atë Reformë. Ka thënë sedo e shikojë çështjen e ndryshimit të sistemit pas marrëveshjes", është shprehur Hajdari.


Lajmi kryesor:

2 orë takim s'bindin opozitën e re për 'Zgjedhoren'/ Rama: Bashës i thashë 'bëje si të duash', Murrizit s'i them dot! Të bashkojmë forcat për të gjetur zgjidhje


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba