Refuzimi për negociatat/ Rama: Shqipëria Europiane, e vetmja alternativë, s'ka tjetër

Kryeministri Edi Rama u  shpreh se pavarësisht se negociatat nuk u çelën, Shqipëria Europiane është e vetmja alternativë, testament, detyrimi i vetëm i madh që u kemi gjeneratave të tjera. "Kjo është një përplasje mes të mëdhenjve dhe një 'lojë' qasjesh dhe interesash. Askush nuk e ka përjashtuar dhe nuk e përjashton perspektivën e integrimit tonë si rajon dhe vende në BE. Në fund të fundit e kam thënë gjithmonë, procesi i integrimit është proces i transformimit të brendshëm, jo për t'u pëlqyer të tjerëve. Dua ta vendos theksin te fakti që ndërkohë që ata të cilët janë ..përgjegjësia është e brendshme e BE-së është e papranueshme dhe pajustifikueshme që këtu...ne i kemi përmbushur detyrimet tona. Dje konflikti u shpalos plotësisht, kryeministri italian e quajti gabim historik, është qasja e shumicës dërrmuese, por Franca është një nga themeluesit e shtëpisë së përbashkët Europiane, është në të drejtën e vet të kërkojnë ndryshimin e rregullave, që sikur e dëgjuar presidentin e Francës, nuk funksionon.

Ama nëse një pjesë të vendeve i kemi pasur gjithmonë mbështetje për shkak të qasjes së tyre dhe asnjëherë nuk janë lëkundur për të hapur negociatat, Austria, Italia dhe të tjera me forcën e diplomacisë dhe përpjekjen tonë kemi kthyer Gjermaninë, që në qershor pas gjithë atyre që ndodhën nuk e kishim në pozicionin që e kemi pasur mbrëmë. Kancelarja ka bërë gjithcka për të arritur në një formulë kompromisi dhe për të mos lejuar që këshilli të përfundonte pa tekst, nuk ka gjë të shkruar, është e rrallë, është një përplasje e madhe për të nesërmen e BE-së. Kancelaren e kam falendruar sot paradite. Tani ajo që na mbetet është të vijojmë se nuk ka asnjë alternativë tjetër. Shqipëria Europiane është e vetmja alternativë, testament, detyrimi i vetëm i madh që u kemi gjeneratave të tjera" tha ai.


Lajmi kryesor:

Negociatat/ Rama: Maqedonia e Veriut ndërroi emrin, ne bëmë gjithçka kërkuan! Azilkërkuesit? Janë bishta! (VIDEO)


d.ba./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?×

Lajmi i fundit

John

Aleanca publikon letrën: 20 deputetë të Parlamentit Evropian kundër shembjes, thirrje KE-së ta dënojë këtë veprim