Rekord/ Shqiptarët marrin 238 milionë euro kredi për të blerë shtëpi, niveli më i lartë që prej 2015! Shkak rritja e çmimit të apartamenteve

Përmirësimi i situatës ekonomike, rikthimi në punë i qytetarëve që dolën nga tregu si pasojë e pandemisë, si dhe prirjet pozitive për të ardhmen ka ndikuar në lehtësimin e kushteve të kreditimit nga ana e bankave. Sipas Bankës së Shqipërisë në fund të tremujorit të tretë kredia për individë u rrit me 10.7%, duke vijuar trajektoren pozitive të nisur nga fillimi i këtij viti.

Ndikimin më të madh në rritjen e kërkesës për kredi nga qytetarët e ka blerja e shtëpisë. Referuar analizës së bankës 65% e portofolit të kredisë së dhënë për individët është me fokus blerje banese, nga 62% një vit më parë. Ndërkohë vetëm në tremujorin e tretë korrik-shtator 2021 kredia për banesa është rritur me rreth 13%.

Në vlerë monetare në fund të shtatorit totali i huasë së marrë për blerje shtëpie arriti në rekord me rreth 28.7 miliardë lekë ose rreth 238.6 milionë euro. Në raport me 9-mujorin e vitit 2020, kredia për shtëpinë është rritur me 90.2 milionë euro.

Ky është niveli më i lartë i regjistruar sipas të dhënave të bankës qendrore që prej vitit 2015, kur nisi raportimi për këtë tregues.

Konkretisht për periudhën janar-shtator 2016 niveli i kredisë me qëllim blerje shtëpie ishte rreth 127,6 milionë euro, në 2017 arriti 137.1 milionë euro, rritje që vijoi edhe në 9 mujorin e 2018 kur huaja ishte në nivelin 137,3 milionë euro, ndjekur me të njëjtën periudhë të 2019 me një total kredie për shtëpi 158.2 milionë euro.

Trendi i rritjes së kërkesës për kredi me qëllim blerje banese ka si shkak edhe çmimet e larta të apartamenteve në vend. Sipas Bankës së Shqipërisë në 6 mujorin e parë të këtij viti çmimet e banesave u rritën me 6.7% në rang vendi krahasuar me gjashtëmujorin e parë të vitit që shkoi.

Ky është paradoks në vend, pasi në një kohë që numri i ndërtimeve po rritet çdo ditë, vlera e apartamenteve shtrenjtohet edhe më shumë, ndërkohë që duhet të ndodh e kundërta. Për të përballuar këto çmime të kripura qytetarët po i drejtohen gjithmonë e më shumë bankave dhe institucioneve jo-banka për të marrë kredi për blerje shtëpie.

 

KREDI PËR BLERJE BANESE

Janar-Shtator 2016              15,357 mld lekë 127,636,771 EURO

Janar-Shtator 2017              16,496 mld lekë 137,103,352 EURO

Janar-Shtator 2018              16,520 mld lekë 137,302,824 EURO

Janar-Shtator 2019              19,040 mld lekë  158,247,322 EURO

Janar-Shtator 2020              17,860 mld lekë  148,439,978 EURO

Janar-Shtator 2021              28,719 mld lekë  238,692,482 EURO

 

KREDIA PËR SHTËPI

Janar-Shtator 2020              148,4 mln euro

Janar-Shtator 2021              238,6 mln euro

Diferenca                            +90,2 mln euro

 

KREDI PËR BLERJE BANESE

Janar-Shtator 2016              127,636 mln euro

Janar-Shtator 2017              137,103 mln euro

Janar-Shtator 2018              137,302 mln euro

Janar-Shtator 2019              158,247 mln euro

Janar-Shtator 2020              148,439 mln euro

Janar-Shtator 2021              238,692 mln euro

/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

EKSKLUZIVE/ Dëshmia në GJKKO e vrasësit të Behar Sofisë: 50 mijë euro për një tjetër ekzekutim në Kamëz! Shënjestra ishte 34 vjeç! Kush ishte porositësi dhe

EKSKLUZIVE/ Dëshmia në GJKKO e vrasësit të Behar Sofisë: 50 mijë euro për një tjetër ekzekutim në Kamëz! Shënjestra ishte 34 vjeç! Kush ishte porositësi dhe