Renditja e FIFA-s/ Kombëtarja shqiptare humbet dy pozicione, Argjentina dhe Franca lënë pas Brazilin

Renditja e FIFA-s/ Kombëtarja shqiptare humbet dy pozicione, Argjentina dhe Franca lënë pas Brazilin

Kombëtarja në ndeshjen e fundit me Poloninë

Organi i futbollit botëror, FIFA ka përditësuar edhe renditjen e kombëtareve në bazë të paraqitjeve të fundit. Kombëtarja shqiptare e futbollit humbet dy pozicione nga dhjetori i 2022, teksa tanimë gjendemi të 68 në botë. Duket se paraqitjet zhgënjyese në eliminatoret e fundit dhe nisja "jo" me Poloninë, kanë bërë që "Shqiponjat" ta gjejnë veten poshtë Maqedonisë së Veriut, Katarit apo edhe Xhamaikës. 

Sa i takon Kosovës, dardanët nuk kanë ndryshuar pozicion, duke u renditur edhe këtë muaj në vendin numër 107. Skuadra e Giresse barazoi në dy ndeshjet e para në kualifikueset e kampionatit europian.

Vendi i parë në renditjen e FIFA-s i takon kampionëve të botës, Argjentinës. Vendi i dytë për Francën, me Brazilin që në katër muaj sheh të zbresë nga froni i futbollit botëror duke u renditur vetëm në vendin e tretë. Mes dhjetë kombëtareve më të forta në botë janë: Belgjika, Anglia, Holanda, Kroacia, Italia, Portugalia dhe Spanja.

Renditja e Shqipërisë

Dhjetë vendet e para në renditje

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)