Në kërkim të Suel Çelës? RENEA rrethon tregun agroushqimor të Elbasanit në pronësi të babait të tij, Petrit Çela! 4 të shoqëruar

ELBASAN- Forcat Speciale RENEA kanë “rrethuar” pasditen e sotme tregun Agroushqimor të Elbasnit, në pronësi të Petrit Çelës, babai i Suel Çelës (ky i fundit në kërkim). Në kuadër të këtij operacioni janë shoqëruar 4 persona, por mbetet e paqartë se për kë bëhet fjalë.

Operacioni është në vijim e sipër, e ndërsa ka dyshime se RENEA ka shkuar për kontroll se aty mund të fshihet Suel Çela, në kërkim që pas dëshmisë së të penduarit të drejtësisë, Nuredin Dumani.

Kush është Suel Çela 
Suel Çela është një nga personat më të kërkuar!  Ai u shpall në kërkim në Maj të 2022 në kuadër të dosjen ‘Plumbi i Artë’. Sipas dëshmisë së Nuredin Dumanit ai është porositës i tre ngjarjeve 2 të parealizuara dhe 1 e mbetur në tentativë. Suel Çela akuzohet se ka porositur atentatin e  dështuar të 29 marsit 2022 ndaj Elton Kilës, që do ta kryente bashkëpunëtori i drejtësisë, Nuredin Dumani, por i cili mbeti i plagosur rrugës dhe më pas u arrestua. Një tjetër krim i porositur nga Suel Çela është ajo e tentativës për të vrarë administratorin e shkollës private Lulzim Masha dhe Skerdi Tase dyshohej si vrasës me pagesë në këtë rast. Suel Çela nga Elbasani, rezulton i dënuar në Itali për trafikim narkotikësh, por ai ka arritur t'i shpëtojë burgut. Suel Çela rezulton 'fukara' pasi nuk ka asnjë biznes në emër të tij, ndonëse i ati është biznesmen dhe zotëron tregun agro-ushqimor në qytetin e Elbasanit, ku ndodhi dhe përplasje me policinë në 2017. 

Si ndodhi përplasja në 18 shtator 2027
Përplasja në Tregun Agro-Ushqimor ndodhi në 18 shtator të 2017-së në Elbasan. Në atë kohë policia e Elbasanit kishte informacion për një grup të rrezikshëm që po lëvizte në qytet prandaj organizoi kontrolle. Pikërisht para tregut Agro-Ushqimor Policia ndaloi një Range-Rover ku brenda tij ishin Enea Bekteshi e Kelmend Xhaferri. Uniformat blu të Elbasanit i arrestuan dy të rinjtë për shkak se kundërshtuan punonjësit.

Mirëpo, në momentin që policët po largoheshin, një Audi i blinduar vjen drejt makinave të uniformave blu dhe në këtë moment përplasen me njëra-tjetrën. Sipas Prokurorisë Policia ishte në aksion dhe Audi ka goditur me qëllim makinën e Gjergji Oshafit. Në dosje theksohet se Audin e blinduar e drejtonte Suel Çela i cili më pas u fut brenda Tregu Agro-Ushqimor. Dera e tregu u mbyll dhe Policia nuk mund të hynte dot në brendësi, për shkak se roja nuk e hapi portën. Kur Policia u fut brenda tregut, sipas Prokurorisë, Suel Çela ishte larguar.

Lajm në përditësim

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:37
RENEA në kërkim të Suel Çelës? Si ndodhi përplasja në 2017 te tregu Agroushqimor në Elbasan, në pronësi të Petrit Celës (VIDEO)

1680883149_lkjhgfds.JPG

Në 2017 te tregu u përplas makina e ish-shefit të policisë, Gjergj Oshafi,.

Si ndodhi përplasja?
Çështja është regjistruar në 2017-ën dhe i referohet ngjarjes së 18 shtatorit. Mesditën e kësaj date, patrullat e policisë kishin dalë për verifikim automjetesh dhe personash në lidhje me një sinjalizim të bërë nga një shtetas, se në tunelin e Kërrabës, 3 automjete i kishin bërë manovra në rrugë, ndërsa në një prej makinave, një person i kishte drejtuar një objekt si pistoletë. Këtë situatë, ky shtetas e kishte marrë si kanosje. Gjatë kontrolleve të kryera, përpara tregut ushqimor, policia kishte vënë re një makinë "Range Rover", e ngjashme me përshkrimet e bëra nga personi. Policia i ka bërë me shenjë që të ndalonin dhe personave brenda, që të dilnin. Njëri prej këtyre personave ka dalë dhe ka shkuar në drejtim të rojës së tregut për t’i dhënë diçka, veprim të cilin, policia ia kishte ndaluar.

Si pasagjerë në këtë automjet, ka qenë Endri Çopja dhe një person tjetër që kanë refuzuar të shoqërohen në Polici. Gjatë kësaj kohë, në këtë vend janë mbledhur forca të shumta policie dhe pas disa minutash, vërehet një makinë tip "Audi", që bënë manovra. Nga kamerat e sigurisë, shihet që makina “Audi” bënë tentativë për tu futur në tregun ushqimor dhe gjatë kësaj tentative, prek makinën e policisë, e cila shtyhet disa metra më tutje. Ndërkohë, policët e pranishëm aty, nga pamjet duken që vetëm qëllojnë në ajër. Ndërkohë, pavarësisht kërkesave për të hapur derën e tregut, ajo është hapur me vonesë dhe vetëm pasi ka marrë dijeni Petrit Çela, pronar i tij, i cili ka urdhëruar hapjen e portës. Vendi është rrethuar nga forca policia të Ndërhyrjes së Shpejt dhe është bërë ndërhyrja dhe sekuestrimi i makinës dhe objekteve të gjetura aty. Ndërkohë, sipas prokurorisë, në bordin e makinës "Audi" ka qenë Enea Bekteshi dhe Marjus Lulaj(Suel Çela), që tentuan të vrisnin punonjësit e policisë. Më tej, Enea Bekteshi akuzohet edhe për trafikim narkotikësh, pasi gjatë arrestimit i është gjetur një sasi lënde narkotike.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bytha Elb: 08/04/2023 13:05

  I ka dhon lek policis edhe ka shpetu,ka qen me nji krevat me kel comin,po bonin plane mafiozlliku,kurse vilma me xhen comin po shkyleshin ka dhoma tjeter me kamerin e ijes

  Përgjigju
 • Iris: 08/04/2023 00:16

  Perse nuk e konfiskojne tregun agro-ushqimor te Elbasanit?! Duket qe eshte foleja e grerezave.

  Përgjigju
 • Vrima Vilmes: 07/04/2023 20:26

  gangster qe smundet te mbaje grun sic duhet nuk ka. Elbasanllijt e dijne mire se per ke po flas

  Përgjigju
  • Vilma Otr: 12/04/2023 00:30

   O Lutfiiii ose Sueliiii Mos u merzit tii Qe Vilmen ta kan Qiii Rri urt ne shpii Se do behesh per ziii Hhaahahaahahahahahahhahahaahha

  • Vilma Otr: 11/04/2023 23:05

   Lutfi Suel Hoxha Cela hahaha do mbulosh mutin me shurr ? Po kurv e ke grun , jo hartime te shkrush po edhe romane.

  • Lutfi Hoxha: 10/04/2023 23:28

   Kuptohet se cfare nivel m...kan keto femrat Tik -Tokut.sa emerte goditur saktesisht i ke vendos vetes.kjo qenka martuar sipas jush po ju ? Apo ju rrini qosheve te kafeneve te prisni jaranet.ti merrni ndoj 5 lekshe e me pas jaranet ju fusin ndoj shkelm ju hudhin si plehra .sa te ndyrara urreni dhe femrat.shkoni moj punoni mos urreni njerzit e pafajshem.at a jan zoterinj e Mbajne me punsim shume famikhd puntore .jeni ferma kazanesh lavire bulevardesh.per sa koh femrat urrejne ferma Kurr sekni me rregulluar jetet tuaja .ato Jerez Mbaj me buk e punsim qindra Familje .si kan ren Kurj ne qaf.vec ju dhe keta qe su shkruajn se duan klikime ke to lajmetaret e kazaneve .doni tè beni konte ordinere.shkoni punoni mos bridhni rrugve e pergojoni Miletin Jane zoterinj spese kan punuar gjith jeten.i duan e rrespektojne te tere ne elbasan. Nderssa ju shituni per njè Byrke njè panine e gjys qofte

  • Vilmushi: 08/04/2023 18:22

   Mir suel007 te fala vilmes

  • 007: 08/04/2023 15:17

   Lerini grat po meruni me burrat .kapeni nxhiro e keni mos rrini dubai nplazh ,po ju ka shperngul zotnia e keni harru elbasanin..

  • VilmaaaaaTrojaaa: 08/04/2023 00:00

   Hahahahahahahahahhaahhahah ca gangsteri esht ai gangster qe mcifet te dali njeher ne qytet po pati koqe.

  • 007: 07/04/2023 20:47

   Ky gangsteri ju ka bo me fol me veten.

  • Ypsi: 07/04/2023 20:41

   Per cin e ke ?

 • Arben: 07/04/2023 20:25

  Turp per ju

  Përgjigju
 • Vilma: 07/04/2023 19:41

  Ta di gjith bota ditlindjen e grus o Suli hahaha mcifu si qen

  Përgjigju
 • suel surrel: 07/04/2023 18:58

  shum armiqt po i ben o Rame. Secili ka mundesine me marre hak dhe nje del boll

  Përgjigju
  • @surrel surrel: 07/04/2023 19:36

   Po çfare armik leshi eshte Sueli per kryeministrin o torollak? Shteti te merr shpirtin si ne pozite si ne opozite. Bajrat miqete e Suelit e morren mesazhin. Tani do i bej dhe ky disa vite qe te daale me pas me mend ne koke.

 • Elb b: 07/04/2023 18:43

  Hahaha e Suel e more dhuraten e ditlindjes grus Vilma Trojes???????? happy birthdayyy bitch

  Përgjigju
  • Elba: 07/04/2023 19:05

   Flini te qete kur kan hy te tregu ata do ken hap shampanjen hahaha akoma su mesuat me show

 • Italja si moter: 07/04/2023 18:39

  Ju tregetare doni vendim gjykate ?sa te mencur qe jeni .shteti kontrollon sipas ligjit ,ju qe nuk lini gje pa bere per te kundershtuar shtetin ,ju nuk merni vesh me te mire ,kur nuk ju kontrollojne thoni qe nuk ka shtet ,kur ju kontrollojne thoni duam vendim .tregetar te felliqur ,hajdute .ne qofte senuk ju pelqen hapni krahun more plera qe qelbet dynjane ,nga fukarenj u kthyet ne bizesmene

  Përgjigju
 • Beni Ecen Vet: 07/04/2023 18:05

  Presionet e Edi Rames !! Turp Shtet Legenesh o bo shqipnia Komunizem I gjall

  Përgjigju
  • Marjus lulaj: 10/04/2023 23:09

   ????????????

 • nick carter: 07/04/2023 17:46

  ka ndru parti i prish pun per fushat prandaj e sulmojn..e mor edi rama mor edi rama

  Përgjigju
  • Loni: 07/04/2023 23:42

   Mos flisni ktu po dilni sa burra jeni

  • Kameri otr: 07/04/2023 18:12

   Edi rama ka dhen ministra kur e shef punen keq jo me kte qe i hyn ne pun i her ne dy vjet

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Makina përplas të miturin në aksin Fushë Krujë, shoferi largohet nga vendngjarja

Makina përplas të miturin në aksin Fushë Krujë, shoferi largohet nga vendngjarja