Zhvlerësimi i euros, Ibrahimaj nxjerr masat për të zgjidhur ngërçin e eksportuesve: Rimbursim brenda 3 ditësh, s’do paguajnë këstet e tatim fitimit deri në fund vitit

Zhvlerësimi i euros dha një goditje për eksportuesit vendas pasi sillte rënie të të ardhurave dhe rritje të shpenzimeve. Për këtë shqetësim të ngritur nga eksportuesit, ministrja e Financave dhe Ekonomisë ka prezantuar sot masat që kanë ndërmarrë për të lehtësuar eksportuesit.

Ibrahimaj ka prezantuar sot dy aktet normative që do t’u vijnë në ndihmë sipërmarrësve që eksportojnë më tepër se 70% të prodhimit të tyre.

Referuar vetëm kësaj kategorie, Ibrahimaj ka prezantuar sot dy nismat e reja. Njëra konsiston me ngrirjen e kostove të tatim fitimit për një periudhë afatshkurtër, ku eksportuesve do u jepet mundësia për të mos i paguar deri në fund të vitit 2023.

Ibrahimaj thotë se për të njëjtën kategori të eksportuesve, do t’u rimbursohet TVSH brenda tri ditëve, nga 30 që ka qenë më herët.

“Ne sapo përmbyllëm mbledhjen e tretë të dialogut të shoqatave të eksportuese.  Nisur nga shqetësimet që kanë pasur këta eksportues ndaj vlerësimit të monedhës vendase dhe zhvlerësimit të monedhës euro. Ne si ministri Finance dhe Ekonomie e kemi analizuar këtë shqetësim. Duke qenë se euro ka ardhur në zhvlerësim, eksportuesit kanë qenë me humbje. Ne kemi vendosur që Ministria e Financave dhe Ekonomisë,  të ngurtësojë, parapagimin e kësteve të tatim fitimit të të gjitha kompanitë ekspertuese që eksportojnë më shumë se 70% të qarkullimit dhe prodhimit të tyre. Ne kemi marrë nja akt normativ që do të miratohet shumë shpejt. Kjo gjë do të bëhet me qëllim që këto kompani mos të paguajnë këste tatim fitim duke krijuar një mundësi për rritjen e likuiditeteve për këta eksportues. Ne do të marrim masa me qëllim që rimbursimit të TVSH që merret nga eksportuesit pranë administratës tatimore i cili në bazë të vendimeve dhe udhëzimeve të ministrisë së Financave duhet të jepet me një afat 30-ditor, pra do të jepet me një afat shumë të shkurtër brenda 3 ditësh nga paraqitja e kërkesës dhe dokumentacionit. Gjithmonë për këta eksportues që eksportojnë mbi 70% të prodhimit.”- tha Ibrahimi.

Kujtojmë se euro ka shënuar uljen më të madhe historike që prej nëntorit.

Sot euro këmbehet me 110.73 lek.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Rliaa: 11/05/2023 16:50

  O delina hajdutja Po me ato rritjen e pagave ca u be.

  Përgjigju
 • Ariu: 11/05/2023 14:55

  Ahahahaa, shif mo ça fytyrash kanë dal..., o Zot i madh, Nastradina dhe Borat...të rëntë damllaja ishalla, ty dhe atyre që ke nxjerrë aty!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas