VIDEO/ Report Tv e pyet për ‘McGonigal’, Kim nuk komenton nga Cërriku! Ambasada amerikane: Mund të flasë vetëm Departamenti i Drejtësisë

Kur kanë kaluar më shumë se 3 javë nga arrestimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të ish zyrtarit të lartë të FBI-së Charles McGonigal, çështje e cila u përdor nga opozita në Shqipëri për të shkaktuar ‘tërmet’ politik, nga ambasada e SHBA-ve në Tiranë nuk ka pasur asnjë qëndrim.

Vetë ambasadorja Yuri Kim ka preferuar që të mos këtë asnjë deklaratë në lidhje më këtë çështje, edhe pse interesi ka qenë shumë i madh. Gazetari i Report Tv, Ronaldo Gjoshi, e ka pyetur ambasadoren Kim sot në Elbasan për një koment në lidhje me debatet për çështjen ‘McGonigal’ por diplomatja amerikane ka preferuar sërish të mos komentojë dhe ta kalojë me një buzëqeshje. Por ky qëndrim është sqaruar nga ambasada amerikane në Tiranë. Të kontaktuar nga Report Tv ambasada thotë se ambasadorja nuk i është shmangur një komenti, pro për këtë çështje mund ta komentojë vetëm Departamenti i Drejtësisë.

Ambasdorja e SHBA, Yuri Kim ndodhet sot në Cërrik, teksa merr pjesë në një aktivitet në gjimnazin “Tomorr Sinani”.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sigi: 14/02/2023 18:50

  Saliu dhe disa deputetet te foltores nuk e kuuptojne se fyerja e ambasadores zonjes Kim, eshte fyerje per ameriken dhe se kupa po mbushet dal ngadale.Ajo eshte perfqesuesha me e larte e shteteve te bashkuara te anerikes ne Shqiperi dhe percon ketu politike amerikane te presidentit Bajden.Per ceshtjen Canigall ajo dha pergjigje e sakte ,se per te flet vetem departmenti i drejtesin amerikane.Lufta qe ka shpall Saliu amerikes do kete fund te keq per te dhe pasuesit e tij se nuk ka zot ne toke ti bej karshillek shtetit me demokrat dhe me te fuqishem ne vote Do shohim se si ato reagojne kur preket dinjiteti i tij, ne nje kohe qe shqiptaret jane populli me filo amerikan be bote

  Përgjigju
 • Gazment: 14/02/2023 14:02

  Respekte per Ambasadoren e ShBA se QE vizitoj Gjimnazin Tomorr Sinanin . Ku kan marre edukat,dhe dije njerezore Qytetaret e Naftetareve qe u edukuar me vullnetin e punës, dhe te kulturës. KU gjimnazi Tomor Sinani ka pasur shum shum Arsimtare te shkelqyher nga Elbasani Djepi i dijes dhe i shkollimit njerezor,

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Zakonet e përditshme që mund të dëmtojnë venat

Zakonet e përditshme që mund të dëmtojnë venat