Reshje shiu dhe dëbore në Kukës e Valbonë! Nuk paraqitet probleme në qarkullimin rrugor

 

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, qyteti i Kukësit është përfshirë nga reshje shiu e bore mbi lartësinë 800 metra.

Rrugët nacionale janë të qarkullushme normalisht në të gjithë Qarkun Kukës. Nga firmat kontraktore që kanë në performance këto rrugë po punohet për mbajtjen në gatishmëri të tyre, si rezultat i rënjes së inerteve në disa segmente të rrugëve.

Nga raportimet e përgjegjësve të emergjencave civile të bashkive të Qarkut Kukës situata e rrugëve rurale është e mirë. Sipas emergjencave civile të prefekturës  Kukës, furnizimi me energji elektrike është normal në të gjithë Qarkun, përveç Njësisë Administrative Fajza të Bashkisë Has ku po punohet për riparimin e difektit nga OSHEE njësia Has.

Ndërkohë, situata hidrike në kaskadën e Drinit ka një përmirësim të dukshëm në këtë fillim viti. Reshjet e ditëve të fundit por edhe të orëve të fundit kanë ndikuar në shtimin e prurjeve dhe rritjen e kuotës së liqenit e cila aktualisht ndodhet në 275 metra ndërsa prurjet 240 metër kub ujë në sekondë.

Në hidrocentralin e Fierzës po punohet me 3 turbina. Por,niveli aktual i Fierzës është ende larg nivelit maksimal të saj, një gjë e pazakontë për këtë stinë


Lajmi kryesor:

Moti i keq sjell përmbytje në disa qytete, del nga shtrati lumi Bistricë! Një pallat 6 katësh rrezikon të shembet në Gjirokastër! Fryhet përroi i Zaranikës


E.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS