Reshje të dendura shiu, 40 fshatra pa drita në Korçë, përmbytet Bulevardi! Probleme te 'Rruga e Arbrit' dhe në aksin 'Librazhd-Përrenjas'

Mjaftuan vetëm dy orë reshje shiu shoqëruar me breshër, që rrugët e qytetit të Korçës të përmbyten.

Ashtu siç shihet në pamjet e Report TV, bulevardi Gjergj Kastrioti, parku Rinia por edhe rrugicat e qytetit u mbushën me ujë. Për shkak të bllokimit te pusetave, uji vërshoi dhe ne rrugët e qytetit te Pogradecit.

Moti i keq me shi të dendur dhe erë u bë shkak për dëmtimin e linjave elektrike. 40 fshatra në Maliq, Pogradec Devoll dhe Kolonjës janë pa drita prej orëve të para të ditës së sotme. OSHEE tha se po punon për riparimin e defekteve.

Edhe në rrugën nacionale Librazhd-Përrenjas uji dhe inertet vërshuan në rrugë duke sjellë vështirësi në qarkullimin rrugor. Një aksident pa pasoja në njerëz u shënua në mesditë për shkak të përmbytjes së rrugës. Në Dibër, moti i keq shkaktoi problematika në Rrugën e Arbrit. Në Urën e Çerenecit pjese e aksit Bulqizë-Maqellarë prezenca e ujit dhe gurëve shkaktoi vështirësi në lëvizje.

Në Lezhë dhe Shkodër nuk raportohen problematika, por me nisjen e shirave mbetet evident rreziku për përmbytje. Kjo ka shqetësuar Drejtorinë Rajonale të Ujitjes dhe Kullimit për shkak të mjeteve të pakta në dispozicion.Aktualisht po punohet në pastrimin e Lumit Drin në afërsi të fshatit Balldre.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:16
Reshjet në Lezhë/ Uji vërshon nëpër rrugët e Shëngjinit, vështirësi në lëvizje për këmbësorët dhe automjetet (Video)

 

Reshjet e dendura të shiut, kanë krijuar probleme në qytetin turistik të Shëngjinit. Kanalizimet nëntotokësore nuk e përballuan nivelin e lartë të prurjeve, duke bërë që uji të dalë në sipërfaqet e rrugëve. Kjo situatë ka krijuar vështirësi në lëvizjen e automjeteve dhe këmbësorëve, pasi niveli i ujit në disa rrugë të kësaj zone turistike arriti deri në 40 centimetër.

Ora 13:02
Gurë dhe baltë prej shiut në aksin Elbasan-Librazhd, dëmtohen disa mjete nga rënia e inerteve

Si pasojë e reshjeve të shiut në Elbasan, janë dëmtuar edhe makina të tjera nga rënia e inerteve.

Reshjet e shiut kanë pushtuar Elbasanin dhe kanë shkaktuar  disa dëmtime të mjeteve që lëviznin në aksin rrugor Librazhd- Përrenjas, ku uji ka vërshuar në rrugë duke e bërë të vështirë qarkullimin e mjeteve.

Policia rrugore ndodhet në këtë aks rrugor dhe po bën monitorim të situatës.

B.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Pas vizitës në Izrael, Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk

Pas vizitës në Izrael, Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk