Reshjet e dendura të shiut shkaktojnë përmbytje në disa lagje të Lezhës

 

Reshjet e dendura te shiut me intensitet të lartë kanë krijuar probleme në Lezhë. Vërshimi i ujërave solli përmbytje në blloqet e banimit 11 janari dhe 11.2 hektare te lagjes “Besëlidhja”.

Niveli u ujit arriti deri ne 30 cm duke bllokuar hyrjen e disa pallateve, si dhe u krijua veshtiresi l lëvizje për këmbësoret dhe automjetet ne keto blloqe banimi.

Situata e krijuar vuri menjëhere në levizje Drejtorinë e Shërbimeve Publike ne Bashkinë Lezhë. Punëtoret e sherbimeve ndërhyn në largimin e inerteve nga pusetat me qëllim evadimin  e shpejtë të ujërave.

Kjo është një situatë e vazhdueshme në Lezhë kur ka reshje të dendura shiu, pasi kanalizimet nëntokësore nuk e përballojnë nivelin e prurjeve.Ky problem pritet të marrë zgjidhje me zbatimin e projektit të kanalizimeve të ujerave të bardh dhe të zeza, Investim që pritet të nisë se shpejti më financim te KFW-së Gjermane.


Lajmi kryesor:

Moti i keq në vend, pezullohet lundrimi i mjeteve të vogla në Vlorë dhe Durrës! Reshjet e shiut shkaktojnë përmbytje në lagjet e Lezhës, bllokohen 4 familje


B.V/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë