Reshjet e shiut, përmbytje në Shkodër! Bashkia kërkon shpalljen e gjendjes së së fatkeqësisë natyrore për zonën e Dajçit

 

Pas disa ditëve me mot të qëndrueshëm, janë rikthyer reshjet e shiut në vend. Zona e Dajçit është ndër më të dëmtuarat nga përmbytjet.

Janë më shumë se 1500 hektar tokë nën ujë, kryesisht bujqësore. Kritike e konsideron administratori i Dajçit Gjovalin Darragjati situatën ndërsa i bën apel ministrive të linjave ndihme reale në koncentrat pasi deri më tani është bërë shumë pak në këtë drejtim.

Banorët thonë se përmbytja ka ardhur nga hapja e portave të Hec-eve dhe jo nga reshjet. Zona e nënShkodrës është e rrezikuar ndërsa kjo javë shihet si mjaft problematike për shkak të vijimit të reshjeve.

Bashkia Shkodër njofton se aktualisht janë përmbytur 3655 hektarë tokë bujqësore dhe e pakultivuar.

Bashkia kërkon nga qeveria shpalljen e emergjencës për zonën e Dajçit dhe të njësisë administrative Ana e Malit.


Lajmi kryesor:

Rikthehen reshjet e shiut në vend, erë e fortë në Kukës, Elbasan! Në Vlorë, lundrimet e mjeteve të vogla të pezulluara


E.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sky Shield: Mbrojtje ajrore për Europën

Sky Shield: Mbrojtje ajrore për Europën