‘Retro’ kthen në kohë Kukësin, njihuni me vajzën e apasionuar pas makinave të vjetra: Kam një Benz të 1968-ës, pasioni nisi që e vogël

Irda Bajraktari është një vajzë e re nga Kukësi që krahas angazhimit në media, ndjek pasionin e saj për makinat Retro. Se fundmi ka marrë një “Mercedes Benz”, prodhim i vitit 1968.

“Makina është e vitit ’68, ka dy vite në restaurim dhe tani është gati për të ecur në qytet. Ne si familje kemi merak për familjet e vjetra”, tha Irda Bajraktari

Pasioni i saj për automjetet Retro ka lindur që në fëmijëri, trashëguar edhe nga babai.

“ Ky pasion na nisur kur unë kam qenë e vogël sepse babi ka pasur Mercedes Benz blu 240 dhe aty më ka ardhur shkëndija e parë”, tha më tej e reja.

“Mercedes Benz” ishte mes dhjetëra mjeteve të tjera në një aktivitet ekspozues automjetesh në qendër të qytetit të  Kukësit. Pronarët e automjeteve theksuan se vlera e tyre qëndron tek kujtesa e nostalgjia.

“Unë kam 3 makina nga viti 1930 e deri 1980. Janë me targa retro”, tha një i ri.

Në këtë paradë u prezantuan automjete të mbledhura dhe të restauruara nga koleksionistë kuksianë por edhe automjete të tjera të reja.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas