Revani me miell misri nga zonja Albana

Revani me miell misri

Përbërësit:

 • 1 gotë sheqer
 • 3 lgj gjalpë
 • 2 vezë
 • 2 filxhanë kafeje kos
 • 1 lugë kafeje sodë
 • Pak vanilje
 • Miell misri sa të bëhet brumë i shkrifët
 • Finjë / Ujë

Përgatitja:

Revaninë e përgatisim me majën e miellit të situr dhe në vend të ujit hedhim finjë (ujë i zier me hi). Në një enë me fund sferik përziejmë gjalpin me sheqer të imët ose sheqer pluhur. Pasi të shkrijë sheqeri shtojmë vezët, kosin dhe i përziejmë mirë. Më pas shtojmë miellin e misrit të situr, përzier me sodë. E trazojmë lehtë, e shtrojmë masën në tavë dhe e vendosim revaninë të piqet në furrë të nxehtë derisa të marrë një ngjyrë të bukur në sipërfaqe.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin