Rezonanca në spitalin e Shkodrës 2 muaj jashtë funksionit, pacientët transportohen me ambulanca në Durrës e Tiranë

Rezonanca manjetike e vetmja në spitalin e Shkodrës për të gjithë veriun e vendit, është jashtë funksionit. Sipas të dhënave pranë Spitalit Rajonal të Shkodrës, shkak është bërë një defekt në paisjen e rezonancës ç’ka ka bërë që ky shërbim të ndërpritet për pacientët në spitalin e Shkodrës. 

Prej muajit Korrik, kohë kur kjo pajisje ka dalë jashtë funksionit, administrata e spitalit të Shkodrës ka nisur procedurat për hapjen e tenderit për mirëmbajtjen e pajisjes mjekësore, por procedurat kane dështuar. Siç shihet ne faqen online te prokurorimeve, tenderi i datës 4 korrik është anuluar për arsyeje qe nuk bëhen te ditura. Procedura e prokurorit është rishpallur me 8 gusht dhe vijon te jete e hapur për kompanitë qe do te paraqesin ofertat. 

Në lidhje me këtë problematikë, është vënë në dijeni Ministria e Shëndetësisë, për marrjen e masave, por burimet thane se procedurat kërkojnë kohë dhe nuk mund të zgjidhen menjëherë.

Kësisoj pacientet e shtruar ne spitalin rajonal te Shkodrës dhe ata qe vijnë nga Puka, Vau i Dejes dhe Malesia e Madhe kane mbetur pa sherbim. Burimet thane se Spitali i Shkodrës ne baze te sistemit te referimit, i ka derguar me ambulance ne spitalin e Durrësit dhe te Tiranës pacientet qe janë ne gjendje me te rende, për të cilët kërkohet domosdoshmërish diagnostikimi i sëmundjes përmes rezonancës.

Ndërsa të gjithë pacientet e tjerë janë të detyruar ta kryejnë Rezonancën Magnetike në klinika private kundrejt pagesës.

Rezonanca është një pajisje shumë e rëndësishme e imazherisë që shërben për përcaktimin e një sërë sëmundjesh, si: tumoret e trurit dhe patologjitë vaskulare të kokës, për artritin, frakturat, dëmtimin e shtyllës kurrizore,  tumoret e kraharorit, abdomenit ose pelvisit, sëmundjet e arteries koronare dhe problemeve të zemrës.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • tefik: 02/09/2023 21:01

    Keshtu prishej skaneri( ose e prishnin vete )ne QSUT qe te benin mileti skanerin tek klinika private e Petreles.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë 

Arlind Qori: PD po shpërbëhet, Berisha i shndërruar në dordolec! Ja pse Lëvizja Bashkë do ketë sukses në politikë