Riformato refuzon akuzën, nuk
 pranon të firmosë hetimin

Riformato refuzon akuzën, nuk<br /> pranon të firmosë hetimin
Prokuroria e Krimeve të Rënda është drejt mbylljes së hetimeve për çështjen “Riformato”, ku Piloti Italian Giorgio Riformato dhe 5 shtetas shqiptarë akuzohen se pasditen e 10 majit 2013 do trafikonin drejt Italisë 305 kg lëndë narkotike.

Burime të A1Report nga organi qendror i akuzës konfirmuan se hetimet janë drejt fundit dhe shumë shpejt dosja do të jetë në Gjykatë. Por ndërsa për akuzën hetimet janë të plota dhe fajësia e të pandehurve është vërtetuar me prova shkencore dhe dëshmitarë, piloti italian Xhorxho Rifmormato refuzon të ketë qenë pjesë e bashkëpunimit në trafikun e drogës nga shqipëria drejt Italisë përmes rrugës ajrore.

Mbrojtja e pilotit italian pohoi për A1Report se klienti i tij pak ditë më parë ka refuzuar të firmosë materialin e vënë në dispozicion nga prokuroria e krimeve të rënda duke pretenduar se nuk ka gisht në trafik. Riformato i ka qëndruar pohimeve të dhëna para prokurorëve pas arrestimit, se nuk ka lidhje me drogën e kapur në Divjakë, organizatorin e trafikut dhe se avioni I tij “Piper”, bëri ulje të detyrueshme për shkak të një defekti.

Nga hetimet ka rezultuar se organizator i këtij trafiku është shtetasi Sajmir Bajrami dhe dy paketuesit e lëndës narkotike Kleviol Ahmetaj dhe Aurel Pupa, për të cilin Riformato ka mohuar se ka pas njohje të mëparshme. Për akuzën përfshirja e pilotit italian është vërtetuar edhe nga deklarimet e organizatorëve kryesor.

Sipas prokurorisë Sajmir Bajrami është shprehur se Riformato kishte pranuar të bënte transportin e lëndës narkotike në rrugë ajrore nga Shqipëria drejt Italisë kundrejt çmimit prej 400 euro për 1 kg drogë.

Në momentin e arrestimit, policia gjeti sasinë prej 305 kg hashash si dhe Bajramit ju gjetën një sasi prej 27 mijë eurove, që mendohet se ishte kësti i parë i pagesës për pilotin që do të kryente transportin.

Redaksia online
(f.m/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

E djathta në Shqipëri, si parti leniniste

E djathta në Shqipëri, si parti leniniste