Rikthehen tensionet me Izrael-Palestinë: Forcat izraelite vranë një 19-vjeçare gjatë një sulmi

Rikthehen tensionet me Izrael-Palestinë: Forcat izraelite vranë një 19-vjeçare gjatë një sulmi

Përplasjet Izrael-Palestinë, foto arkivi

IZRAEL- Forcat izraelite qëlluan dhe vranë një palestineze 19-vjeçare gjatë një bastisjeje në Bregun e pushtuar Perëndimor, tha të hënën Ministria palestineze e Shëndetësisë.

Ushtria izraelite tha se ushtarët hapën zjarr ndaj një automjeti që po vinte me shpejtësi drejt tyre pasi ata sinjalizuan që të ndalonte. Ministria palestineze e Shëndetësisë e identifikoi viktimën si Sanaa al-Tal, 19 vjeç. Incidenti ndodhi në qytetin Beitunia, ku ushtria tha se trupat ishin në një bastisje arrestimi.

Palestinezët dhe grupet e të drejtave të njeriut akuzojnë ushtarët izraelitë për përdorimin e forcës së tepruar kundër palestinezëve, pa u mbajtur përgjegjës. Ushtria thotë se përballet me skenarë komplekse, kërcënuese për jetën.

Në një incident të veçantë, policia izraelite tha se një ushtar qëlloi një burrë izraelit për të cilin ai dyshonte se do të kryente një sulm, në qytetin Raanana, në veri të Tel Avivit. Mediat izraelite thanë se njeriu më vonë u shpall i vdekur.

Tensionet izraelito-palestineze kanë qenë të larta prej muajsh, me ushtrinë izraelite që kryen bastisje të natës në Bregun Perëndimor që nga pranvera, kur një varg sulmesh kundër izraelitëve vrau 19 njerëz.

Më shumë se 130 palestinezë janë vrarë në luftimet izraelito-palestineze në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin lindor këtë vit, duke e bërë vitin 2022 më vdekjeprurësin që nga viti 2006. Ushtria izraelite thotë se shumica e palestinezëve të vrarë kanë qenë militantë. Por të rinjtë që hedhin gurë që protestojnë kundër inkursioneve dhe të tjerë që nuk janë përfshirë në konfrontime janë vrarë gjithashtu.

Sulmet ushtarake kanë nxitur një seri sulmesh me armë palestineze, duke vrarë të paktën katër izraelitë të tjerë në javët e fundit.

Izraeli thotë se sulmet kanë për qëllim të çmontojnë rrjetet militante dhe të pengojnë sulmet e ardhshme. Palestinezët thonë se sulmet kanë për qëllim çimentimin e pushtimit të hapur 55-vjeçar të Izraelit të tokave që ata duan për shtetin e tyre të shpresuar.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967, së bashku me Rripin e Gazës dhe Jerusalemin lindor. Palestinezët kërkojnë të tre territoret për shtetin e tyre të ardhshëm të pavarur.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Të enjten mocion me debat për “McGonigal”, grupimi i Berishës kërkon heqjen e limitit kohor

Të enjten mocion me debat për “McGonigal”, grupimi i Berishës kërkon heqjen e limitit kohor