Rikthehet mësimi me dy turne në Berat, shkak rikonstruktimi i gjimnazit

 

Nis në qarkun e Beratit viti i ri shkollor 2022-2023. Mbyllja e gjimnazit më të madh në Berat për shkak të rikonstruksionit të tij rikthen në Berat mësimin me dy turne. 3 institucione arsimore, dy shkolla dhe 1 kopsht janë në rikonstruksione të pjesshme.

Ka startuar në Berat Viti i ri shkollor 2022-223. Mësohet se për shkak të shembjes e më pas rikonstruksionit të gjimnazit më të madh në qarkun e Beratit "Babë Dudë Karbunara", mësimi për nxënësit e këtij gjimnazi do të zhvillohet me turne në shkollën 9-vjeçare "22 Tetori". Kjo ndarje në turne nuk është pritur mirë nga nxënësit dhe prindërit pasi disa prej tyre vijnë çdo ditë në Berat nga zonat rurale për të ndjekur shkollën e mesme të përgjithshme.

Këtë vit në qarkun e Beratit kanë hapur dyert për vitin e ri arsimor 58 shkolla (9-vjeçare dhe të mesme), ndërkohë që numri total i nxënësve në këto shkolla është 7420 nxënës, ndërkohë që në bankat e shkollës ulen për herë të parë këtë vit 558 nxënës. Burime nga DAR Berat bëjnë me dije se,3 institucione arsimore janë në rikonstruksione të pjesshme por në to do të vazhdojë mësimi. Bëhet fjalë për 2 shkolla 9-vjeçare në fshatrat Karkajjoz e Dyshnik dhe një kopsht në fshatin Moravë.


Lajmi kryesor:

Sot nisi viti i ri shkollor për 450 mijë nxënës, rreth 29 mijë ulen për herë të parë në bankat e shkollës! Trafik i rënduar në Tiranë


D.GJ/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Meta pas SPAK-ut: Pantallonat nuk m'i heqin dot! Vetë mund t'i heqin se janë modern, janë për prindin 1 dhe prindin 2

Meta pas SPAK-ut: Pantallonat nuk m'i heqin dot! Vetë mund t'i heqin se janë modern, janë për prindin 1 dhe prindin 2