‘Rikthehet’ pas 32 vitesh orkestra simfonike e Shkodrës, dirigjenti: U realizua ëndrra e shumë brezave

Pas 32 vitesh mungesë mbrëmjen e së enjtes u luajtën notat e para muzikore të trupës së Orkestrës Simfonike të Shkodrës e cila rinisi punën në ambientet e Qendrës Kulturore "Kujtim Alija”. Instrumentistë, kori polifonik dhe solistët lirikë e ata modernë iu bashkuan formacionit të Orkestrës frymore nën dirigjimin e mjeshtrit të skenës Jetmir Barballushi.

Është një moment historik për Shkodrën por edhe për të gjithë Shqipërinë sepse do të shkoj në atë vend që i takon dhe që e meriton. Kjo natë hapi sot rrugën për të krijuar orkestrën simfonike të Filarmonisë së Shkodrës. Shkodra do shkoj në ato nivele që i takon të shkojë”, tha ai.

“Është një moment emocional që pas 32 vitesh rikthejmë Orkestrën simfonike. Siç e shihni dhe angazhimi i të gjithë trupës është maksimal. E them që ky është një realizim ëndrre i shumë brezave”, tha Brunilda Lleshi, përgjegjëse e artit.

Një moment historik dhe vazhdim i një tradite kulture e quajtën dy muzikantët Gjon Shllaku dhe Markelian Kapidani filllimin e punës së orkestrës simfonike.

“Është një natë emocionuese dhe historike. Është vazhdimësia e diçkaje të madhe e cila do të rifillojë dhe shpresoj të jetë edhe më e madhe seç ishte përpara”, u shpreh Shllaku.

“Kjo është rikthim i një tradite të kutivume që nga Preng Jakova. Ma në fund po kthemi aty ku e lanë kolegët tanë muzikantë, për të rrimarrë rrugën e artit që i përket qytetit tonë Shkodrës”, tha Kapidani.

Orkestra Simfonike e Shkodrës pritet të ketë premierën e saj të parë në muajin mars.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • epo kjo pune: 20/01/2023 18:20

    shkodra heroike me partine demokratike... PSE e prishet orkestren 32 vjet me pare, apo komuniste!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Geri Kokalari: Mediu hëngri byrekun e nënës sime, ndërsa ndërronte orët e dorës mbi 10 mijë dollarë secila! Takoi me urgjencë Shkëlzenin, pasi NYT i shkoi në zyrë

Geri Kokalari: Mediu hëngri byrekun e nënës sime, ndërsa ndërronte orët e dorës mbi 10 mijë dollarë secila! Takoi me urgjencë Shkëlzenin, pasi NYT i shkoi në zyrë