Rikthimi! Benjamin Netanyahu fiton zgjedhjet në Izrael, kryeministri Lapid pranon humbjen

Rikthimi! Benjamin Netanyahu fiton zgjedhjet në Izrael, kryeministri Lapid pranon humbjen

Benjamin Netanyahu

IZRAEL- Kryeministri izraelit Yair Lapid uroi të enjten Benjamin Netanyahu për fitoren e tij në zgjedhje, pasi rezultatet përfundimtare konfirmuan rikthimin triumfues të ish-kryeministrit në krye të një aleance solide të krahut të djathtë.

Fitorja e Netanyahut do t'i japë fund një ngërçi të paprecedentë në Izrael pas pesë zgjedhjeve në më pak se katër vjet. Këtë herë Netanyahu, politikani dominues izraelit i gjeneratës së tij, fitoi një shumicë të qartë parlamentare, të nxitur nga partitë ultranacionaliste dhe fetare.

Votimi i së martës pa centristin “Lapid” dhe aleancën e tij të rrallë të konservatorëve, liberalëve dhe politikanëve arabë, të cilët, mbi 18 muaj në pushtet, bënë depërtime diplomatike me Turqinë dhe Libanin dhe e mbajtën ekonominë të zhurmshme.

Me konfliktin me palestinezët duke u rritur sërish dhe duke prekur tensionet hebraike-arabe brenda Izraelit, “Likud-i” i djathtë i Netanyahut dhe partitë e afërta morën 64 nga 120 vendet e Knesset-it.

Netanyahu ende duhet të ngarkohet zyrtarisht nga presidenti për formimin e një qeverie, një proces që mund të zgjasë javë të tëra.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Fitore me goleadë pas tre ndeshjeve, Bayern Munich merr kreun e Bundesligës

VIDEO/ Fitore me goleadë pas tre ndeshjeve, Bayern Munich merr kreun e Bundesligës