Rinis mësimi në shkolla pas ndërprerjes nga i ftohti! Ngrohja mbetet problem i pazgjidhur në shumë shkolla! Nxënësit: Pushimet i shfrytëzuam për udhëtime dhe argëtim

Pushimet 3 ditore të shkollës për shkak të motit të ftohtë kanë përfunduar këtë të enjte, ku nxënësit iu rikthyen bankave të klasës. Por çfarë bënë dhe si i shfrytëzuan këto 3 ditë? Të vegjlit ndanë me ne disa sekrete.

 “Ikëm në Shkodër me prindërit për pushime”- shprehet një nxënës.

“Duke lozur me shokët, kam dalë”-tha një nxënës.

“Kam dalë 1 orë dy orë dhe kam ardhur prapë”-tha një tjetër.

“Kam qëndruar në shtëpi, kam bërë detyrat e shtëpisë.”-u shpreh një tjetër nxënës.

Me rikthimin në shkolla të nxënësve u rikthye sërish dhe problematika e mungesës sëngrohjes në këto institucione.Nxënësit tregojnë se duhet të vishen shumë trashë pasi klasat janë të ftohta.

“S’kemi ngrohëse”-u shpreh një nxënës.

“Kemi një, por mezi ngroh. Kemi mbledhur lekët dhe e kemi blerë, por rrimë me xhupa, nuk i heqim fare”-thanë ata.

“Qëndrojmë me xhupa. Kemi një ngrohëse, por nuk ngroh ajo”.-u shpreh një tjetër.

Zërave se shkollat u mbyllën për shkak të mungesës së ngrohjes, ministrja e Arsimit Evis Kushi i është kundërpërgjigjur disa herë duke e mohuar se kjo ka qënë arsyeja kryesore. Por realiteti në shumë shkolla në kryeqytet dëshmon të kundërtën.

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Shkodran: 27/01/2022 18:48

    Shkolla 9-vjecare Ndre Mjeda ne qytetin Shkoder ka dru por nuk i ndez sobat! Sot temperatura ne oren 08.00 ka qene 1 grade C! Femijet dalin te kallkanosur nga kembet dhe duart!! Arsyeja qe nuk i ndezin: druret nuk kapen flake sepse jane te paçare dhe te kalbur.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë/ Perëndimi do të ndajë edhe 1.5 miliard euro për Ukrainën

Lufta në Ukrainë/ Perëndimi do të ndajë edhe 1.5 miliard euro për Ukrainën