Hapen kutitë e Elbasanit e Kamzës, KAS rrëzon ‘BF’ e Berishës: Përputhen 100% me rezultatin e sistemit elektronik

Hapen kutitë e Elbasanit e Kamzës, KAS rrëzon ‘BF’ e Berishës: Përputhen 100% me rezultatin e sistemit elektronik

Pas rinumërimit të 6 kutive me votat e 14 majit, 3 në Elbasan dhe 3 në Kamëz, të pretenduar nga koalicioni ‘Bashkë Fitojmë’ me parregullsi, rezulton se ato përputhen 100 % me informacionin e përcjellë nga pajisjet elektronike ditën e votimin dhe numërimit.

“Të dhënat e dala nga rinumërimi, përputhen 100% me rezultatin e sistemit elektronik të transmetuara nga pajisjet elektronike të votimit dhe numërimit (PEVN) në KQZ Shqipëri. Të dhënat nga rivlerësimi/rinumërimi i disa QV-ve të Bashkisë Elbasan dhe Kamëz”, shkruan Celibashi.

Por edhe pas rinumërimit në tryezën e KAS, përfaqësuesit e ‘Bashkë Fitojmë’ kërkuan kontrollin e pajisjeve elektronike përmes IT, si edhe verifikimin e certifikatave të sigurisë.

‘Bashkë Fitojmë’, kërkoi verifikimin e kodeve të sigurisë, pasi sipas tyre rezultojnë të parregullta në rreth 30 qendra votimi. Për këtë KAS i la kohën KQZ për të kryer verifikimin e duhur.

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve ka vendosur rinumërimin e votave për kryetarë bashkie në Bashkinë e Belshit që do të kryhet ditën e martë në 13.30.  

KAS paralelisht ka  nisur dhe rinumërimin e votave në Rrogozhinë sipas një vendimi të marrë më herët.


Lajmi kryesor:

Vendoret 2023/ KAS rinumëron votat në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha s'i ndau sytë fletëve, por Memollaj mbeti fitues! Nesër vendimi për kutitë e burgut


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar