Rithemelimi zhvendos nesër protestën para Kuvendit, policia përsërit thirrjen distancohuni nga dhuna

Rithemelimi zhvendos nesër protestën para Kuvendit, policia përsërit thirrjen distancohuni nga dhuna

Protesta e Rithemelimit te Bashkia e Tiranës

Rithemelimi ditën e nesërme do të zhvillojë një protestë përpara Kuvendit dhe për këtë Policia e Shtetit ka njoftuar masat e marra.

Duke theksuar thirrjen ndaj qytetarëve për t’u larguar nga aktet e dhunës, policia njofton se, në orën 08:00 e në vijim, do të ketë bllokim të përkohshëm të qarkullimit të mjeteve në bulevardin Zhan D'Ark dhe rrugën "Xhorxh Bush".

Blutë bëjnë thirrje që drejtuesit e automjeteve, ato të transportit publik, si dhe këmbësorët gjithashtu, të shmangin këto rrugë dhe të përdorin rrugë alternative.

Ditën e djeshme (4 qershor 2024) Rithemelimi mbajti protestën e saj të 10-të para Bashkisë së Tiranës, ku edhe kësaj herë nuk munguan skenat e dhunës me molotovë.

Molotovët që rrezikuan për 9 protesta radhazi jetën e efektivëve të policisë, dje u zëvendësuan me 10 goma të vjetra, që u shkrumbuan te këmbët e policëve, duke mbushur me tym e blozë të gjithë të pranishmit. 

Tentativa për ndezjen e gomave solli reagimin e menjëhershëm të policisë, e cila lëshoi gazin e fikseve të zjarreve për të penguar zjarrin, veprim që solli acarim deri në sulm të protestuesve.

Kaq mjaftoi që në drejtim të policisë të niste një valë e madhe sulmi me sende të forta, shishe, vezë e përplasje që u mbyllën me djegien e gomave. 

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • asolingo: 06/06/2024 07:12

    Kur protesta kthehet ne dhune disa here qeveria ka te drejte te anulloje protestat ne vazhdim.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë

Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër, 4 punëtorë të vdekur, 8 të plagosur! Mes viktimave 1 shqiptar e 2 portugezë