‘Romët krenar’, tifozja e Hungarisë në Minuta Zero: Pirlo dhe Ibra me origjinë rome, në fushë festohet diversiteti! Futbolli na bashkon

 

Ina Majko, gazetarja që bën emisionin ‘Romët Krenar’ në Radio Tirana, foli nga Fan Zone në sheshin Skëndërbej në Tiranë për mikrofonin e Report Tv në Minuta Zero me. Ajo shprehet si tifozë e Hungarisë në këtë Europian, pasi atje ka studiuar dy vite.

'Kam studiuar në Hungari dy vite dhe sot bëj tifo për Hungarinë. Shpresoj të fitoj ndaj Skocisë. Nuk e di sa shanse do të ketë si skuadër, por besoj se do tu jap energjinë pozitive time. Sepse vërtet është një nga shtetet më të bukura.'

'Atëherë po e ndërroj dhe unë nëse na intereson të dal barazim sepse jam me Shqipërinë më parë.'

Më tej ajo rendit disa futbollistë dhe ish-futbollistë që janë me origjinë rome.

'Absolutisht, ka bërë researchn tim. Dhe përmend vetëm 3 prej tyre. I pari është Ricardo Quaresma me origjinë rome që ka luajtur 35 ndeshje me Portugalinë, 3 gola i ka bërë në Euro 2008. I dyti është Daniel Guiza, që ka fituar Euro 2008 me Spanjën. Dhe sidomos, një tjetër që ju e njihni, është Andrea Pirlo nga Italia. Është shume e bukur ku shohim futboll sepse në një farë mënyrë festojmë diversitetin, duke qenë në fushë jemi të gjithë të barabartë. Prejardhja jonë nuk varet, pasioni këmbëngulja dhe pasioni është e rëndësishme.'

Ndërkohë që rom është edhe Zlatan Ibrahimovic.

'Ibra është edhe ai nënën e tij e ka me origjinë rome.'


Lajmi kryesor:

'Minuta Zero'/ Gjyrezi: Do doja Ismajlin nga minuta e parë! Karriqi: Shqipëria fiton ndaj Spanjës


G.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Begaj dënon atentatin ndaj Trump: Akte të tilla nuk kanë vend në demokraci

Begaj dënon atentatin ndaj Trump: Akte të tilla nuk kanë vend në demokraci