Rrëmbehen nga piratët 19 anëtarët e një naftëmbajtëse greke

19 anëtarët e një anije naftëmbajtëse greke u rrëmbyen nga piratët shumë pranë brigjeve të Nigerisë.

Anija që transportonte sasi të madhe nafte krudo u sulmua 77 milje larg ishullit Bonny dhe anëtarët e ekuipazhit u rrëmbyen. Ende nuk dihet fati i tyre, ndërkohë që forca të shumta po patrullojnë zonën

Naftëmbajtësja me flamur të Hong Kongut, që mban rreth 2 milionë fuçi me naftë, drejtohet nga kompania greke detare “Navios Tankers Menagement”.

Shpesh herë anijet e mëdha sulmohen pranë brigjeve të Nigeri apo Somalisë nga persona të armatosur që kërkojnë shpërblim për lirimin e personave të rrëmbyer.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një 25 vjeçar përplas me makinë të moshuarin, dërgohet me urgjencë në spital