Rrezikuan jetën për të kaluar kanalin 'La Mansh', shpëtohen 83 emigrantë të nisur drejt Britanisë së Madhe

Rrezikuan jetën për të kaluar kanalin 'La Mansh', shpëtohen 83 emigrantë të nisur drejt Britanisë së Madhe

Gomone me emigrantë të paligjshëm

Gjithsej 83 emigrantë në dy varka të vogla të drejtuara në Mbretërinë e Bashkuar janë shpëtuar në Kanalin e La Manshit. Rojet bregdetare franceze ndaluan disa gomone të cilat u përpoqën të kalonin kanalin ditën e djeshme. Dy prej gomoneve u përballën me veshtirësi në brigjet e Gravelines.

Të dielën në mëngjes, roja bregdetare tha se 54 njerëz ishin shpëtuar nga një varkë dhe 29 nga një tjetër. Një personi të plagosur iu dha ndihma e nevojshme mjekësore. Kjo vjen pasi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) tha se 26 emigrantë në një varkë të vogël kaluan Kanalin për të arritur në Mbretërinë e Bashkuar të shtunën. Sipas të dhënave të Ministrisë së Mbrojtjes, numri i përgjithshëm i emigrantëve që kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar pasi kanë kaluar Kanalin deri më tani këtë vit është 991.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin