Rriten investimet amerikane në Shqipëri, Kim: Me gjykata të pastra dhe funksionimi i ligjit do përthithni edhe më shumë investitor

Investimet amerikane në Shqipëri gjatë 2021 janë rritur me 62 milionë euro. Lajmi u dha nga Dhoma Amerikanë, ndërsa postimi u rishpërnda edhe nga ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim. Ambasadorja Kim, shkruan se kjo rritje është rezultat i funksionimit të reformës në drejtësi dhe funksionit të ligjit, ndërsa bën thirrje se vijimi me zbatimin e tyre do të përthith gjithmonë e më shumë investues.

“Është mirë të shoh se investimet amerikanë në Shqipëri po rriten. Rregullat racionale, të qarta dhe transparente dhe gjykatat e pastra (d.m.th., mosmarrëveshjet e zgjidhura me ligje dhe jo ryshfet) do të tërheqin edhe më shumë investime. Le të vazhdojmë zbatimin e reformës në drejtësi që të ketë më shumë mundësi punësimi dhe prosperitet për më shumë njerëz”, shkruan Kim

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Ndarja nga jeta e Bujar Nishanit, reagon Presidenti Meta: Kontributi i tij për Shqipërinë dhe demokracinë do të kujtohet përherë me respekt