Rritet bilanci tragjik/ Shkon në 1669 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ka shkuar në 1669 numri i personave që kanë humbur jetën nga koronavirusi. Lajmi është bërë i ditur nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në Kinë. Sipas BBC numri i të infektuarve ka tejkaluar shifrat e 69,000 njerëz globalisht, kryesisht në territorin e Kinës.

Një probleme i madh po shfaqet edhe në anijet që janë kthyer në karantina dhe që vijojnë të mos lejohen të ankorohen. Në karantinën Diamond Princess janë shfaqur 70 raste të reja. Ndërkohë sot SHBA ka dërguar një avion në Japoni për të tërhequr trupat e saj që ndodhen në këtë anije. Po kështu në anije janë të prekur edhe 356 të tjerë.

Kujtojmë se në Evropë  shënua ditën e djeshme edhe vdekja e parë nga Koronavirusi. Një turiste kineze vdiq në Franncë.

Provinca Hubei dhe kryeqyteti i saj, Wuhan, ndodhen në karantinë pothuajse të plotë që nga 23 janari. Shkollat, fabrikat dhe zyrat janë mbyllur dhe shumica e linjave të udhëtimit janë ndërprerë.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:12
Koronavirusi i ri, lista e shteteve me 69,260 personat e prekur dhe 1,666 rastet e të vdekurve në të gjithë botën

1581075808_koronavirusi.jpg

Sipas të dhënave të fundit numri i të prekurve nga koronavirusi është 69,260 dhe 1,666 vdekje në të gjithë botën.

Një numër vendesh, si Shtetet e Bashkuara dhe Japonia, kanë evakuuar shtetasit e tyre nga Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei dhe epiqendra e shpërthimit.

Harta e mëposhtme tregon vendet jashtë territorit të Kinës me raste të konfirmuara të koronavirusit.

Sipas CNN, më poshtë janë të dhënat e të prekurve dhe të vdekurve sipas shteteve.

1. Australia 15 raste    

2. Belgjikë 1 rast         

3. Kambodia 1 rast       

4. Kanada 7 raste         

5. Finlandë 1 rast       

6. Francë 11raste, 1 vdekje     

7. Gjermani 16 raste

8. Hong Kong 56 raste 1vdekje        

9. Indi 3 raste         

10. Itali 3 raste

11. Japon 407 totali: 51 raste, 1 vdekje + 356 raste nga anija)  

12. Makao 10 raste        

13. Malaizia 19 raste      

14. Nepal 1 rast        

15. Philippines 3 raste1 vdekje

16. Russia 2 raste

17. Singapor 72 raste

18. Korea e Jugut 29 raste

19. Spanjë 2 raste

20. Sri Lanka 1 rast

21. Suedi 1 rast

22. Taiëan 18 rast

23. Tajlande 33 raste

24. Emiratet e Bashkuara Arabe 8 raste

25. Mbretëri e Bashkuar  8 raste

26. SHBA 15 raste

27. Vietnam 16 raste

28:  Egjipt 1 rast.

Foto nga harta e shteteve të prekura
Ora 21:00
Anija 'Diamond Princess' në Japoni, numri i të prekurve shkon në 355, fillon riatdhesimi i pasagjerëve

1581883618_dia.jpg

Në anijen e lundrimit "Diamond Princess" janë infektuar me koronavirusin e ri 40 amerikanë, sipas një zyrtari amerikan.

Ata janë në mesin e 400 personave amerikanë në anijen në Japoni.

Sipas BBC, shumica do të nisen për në SHBA në dy avionë të autorizuar nga qeveria, por ata që mbajnë virusin do të pranohen në spitalet japoneze.

Ndërkohë, Kina ka forcuar kufizimet e lëvizjes në provincën Hubei, qendrën e shpërthimit.

"Diamond Princess" është karantinuar në portin e Yokohama në Japoni me rreth 3400 njerëz në bord që nga data 3 shkurt pasi një burrë hipi në anije nga Hong Kong dhe u zbulua se kishte virusin.

Ajo ka grupin më të madh të rasteve të koronavirusit jashtë Kinës. 

Autoritetet Japoneze thanë se numri i çështjeve të reja në anije ishte rritur duke e cuar numrin e të prekurve në 355.

Të 40 amerikanët që janë të infektuar do të marrin trajtim mjekësor në Japoni, i tha Dr Anthony Fauci, Drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive për të përballur Kombin në CBS.

Ata që hyjnë në SHBA do t'i nënshtrohen një karantine 14-ditore.

Disa nga amerikanët nuk kanë pranuar të evakuohen me aeroplan, duke preferuar të presin derisa karantina e anijes të marrë fund në 19 shkurt.

Fluturime të tjera evakuimi do të riatdhesojnë banorët e Izraelit, Hong Kongut dhe Kanadasë.

Njerëzit në provincën prej 60 milionë njerëzish janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi.

Për më tepër, një person i vetëm nga secila familje do të lejohet të largohet nga ndërtesa çdo tre ditë për të blerë ushqim dhe sende thelbësore.

Të gjitha bizneset e tjera do të qëndrojnë të mbyllura, përveç kimistëve, hoteleve, dyqaneve ushqimore dhe shërbimeve mjekësore.

Banka qendrore e Kinës gjithashtu do të dezinfektojë dhe ruajë kartëmonedhat e përdorura para riciklimit të tyre në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit.

Ditën e sotme autoritetet kineze raportuan 2009 raste të reja,  nga 2.641 të Shtunën dhe 5,090 një ditë më parë.

Në total mbi  68.500 njerëz deri më tani janë infektuar në Kinë.

Zëdhënësi i Komisionit Kombëtar të Shëndetit Mi Feng tha se shifrat treguan se Kina po arrinte të frenonte shpërthimin.

Buletini i përditshëm i komisionit gjithashtu raportoi edhe 142 vdekje të tjera në mbarë vendin, shumica dërrmuese në Hubei.

Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se ka një rënie të infeksioneve brenda Hubei dhe një rritje e shpejtë e numrit të njerëzve që ishin shëruar.

E.L./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri në 15 vite burg për ata që thyejnë karantinën?

Komento

Komente

  • Genta: 16/02/2020 09:25

    Shqiperia të mbylli kufijtë. Shqiptarët janë të paket në numer, duhet të egzistojme jo të shuhemi! Mbyllni kufijte, askush të mos hyje dhe askush të mos dali nga vendi!

    Përgjigju