Rritet me 6 lekë çmimi i naftës, nga sot do të shitet me 202 lekë/litër! Benzina rritet me 3 lekë, gazi me 2 lekë

Rritet me 6 lekë çmimi i naftës, nga sot do të shitet me 202 lekë/litër! Benzina rritet me 3 lekë, gazi me 2 lekë

Foto ilustruese

Çmimi i naftës, benzinës dhe i gazit janë rritur me vendimin e fundit të Bordit të Transparencës. Kështu nafta do të rritet me 6 lekë, ndërsa çmimi i benzinës do të rritet me 6 lekë e çmimi i gazit do të rritet me 2 lekë.

Nafta do të tregtohet me 202 lekë nga 196 që ishte më parë, benzina me 178 lekë nga 175 lekë ndërsa gazi ka shkuar në 71 lekë për litër nga 69 lekë/litri që ishte. Çmimet hyjnë sot në fuqi, në orën 18:00.

“Sipas Bordit referuar të dhënave lidhur me bursën Platts të datës 13.12.2022, kemi ndryshime të çmimit nga ai përcaktuar në mbledhjen e fundit, konkretisht rezulton se çmimi (FOB/MED $ Ton) i Benzinës është 713, +36 nga data 08.12.2022, $/ Ton, ndërsa çmimi i Gazoilit/Diesel është 868, +71 nga data 08.12.2022, $/Ton. Kursi i këmbimit i BSH 109.88 ( – 1.56 nga dt 8).

Si rrjedhojë çmimet e vendosura janë: Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 202 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 190 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 178 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 166 lekë/litër.

Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 71 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 59 lekë/litër për automjetet. Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 109 lekë/litër”, thuhet në njoftim.

                     Ishte           Bëhet
Nafta           196 lekë      202 lekë
Benzina      175 lekë      178  lekë
Gazi            69 lekë         61 lekë

A.M./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)