Rritja e çmimeve, protesta në Kukës e Shkodër: Të rriten pagat, rroga na del vetëm për të blerë bukë e kripë! Në Vlorë bllokojnë rrugën për disa minuta (VIDEO)

Rritja e çmimit të naftës si dhe produkteve të ushqimeve bazë në vend, pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, ka ngritur në protestë dhjetëra qytetarë në disa qytete të vendit.

Në qytetin e Kukësit, një grup qytetarësh protestuan duke kërkuar uljen çmimeve, të cilat kanë pësuar rritje ditëve të fundit si dhe rritjen e pagave, për të përballuar jetesën.

‘Kam dal që të protestoj për rritjen e çmimeve, pasi unë jam një nga shtresat me të varfra që vuaj nga kafshata e bukës’.- u shpreh një qytetar.

Një tjetër qytetar tha se ka dalë që të protestoj për të gjitha produktet, çmimet e të cilave janë rritur.

‘Rritja e çmimit duhet të jetë në propocion të drejtë me rrogat’- u shpreh ai.

Disa nga protestuesit që bëjnë linja të ndryshme thanë se duhet të ulet çmimi i naftës, që ato si transportues të ulin çmimin e biletës që është rritur.

‘Dy-trefishimi i çmimeve, do të thotë mbytje e popullit. Nuk kemi se ku të shkojmë më tej. Të ulet çmimi i naftës dhe në të ulim biletat. Rroga është shumë e ulët që dalin, vetëm për bukë e kripë.’- tha një qytetar.

Edhe në Vlorë, dhjetra qytetarë protestuan kundër rritjes së çmimit të karburanteve. Protestues, qytetarë nga Vlora, edhe pse jo të shumtë kanë protestuar për disa minuta në bulevardin kryesor të qytetit.

Po ashtu edhe në Shkodër një grup qytetarësh, të cilët protestuan kundër rritjes së çmimeve. Të rinjtë studentë të Unversitetit të Shkodrës, janë mbledhur para sheshit ‘2 prilli’, në shenjë revolte për rritje e çmimit të karburanteve. Me pankarta në duar ato kërkuan uljen e çmimeve  dhe i bën thirrje qeverisë që të reflektojë.

‘Ne sot jemi këtu në emër të studentave, sepse sot një studenti i duhet të paguajë me shumë për transportin. Nëse një të riu nga Vau Dejës, deri dje i duhej të paguaje 200 lek vajtje ardhje sot ai paguan 300 leke. Kjo është një kosto më e lartë për studentet nga rrethet që janë pjesë e Universitetit të Shkodrës. Kryeministri thotë që jemi në luftë, por ai duhet të vijë këtu dhe te menaxhojë luftën jo të qendrojë në Dubai.’- u shpreh një student.

‘Jemi mbledhur këtu për të protestuar në emër të studentëve të Shkodrës, për rritjen e çmimeve, kryesisht rritjes së karburantit’- tha një student tjetër.


Lajmi kryesor:

VIDEO/ Rritja e çmimeve, protesta në të gjithë vendin! Protestuesit në Tiranë 3 orë në rrugë, bllokuan akset kryesore të kryeqytetit! Disa të shoqëruar


M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit