Rritja e çmimit të gazit, Evropa në kërkim të zgjidhjeve

Rritja e çmimit të gazit, Evropa në kërkim të zgjidhjeve

Një rritje e çmimit të gazit ka goditur konsumatorët dhe firmat e energjisë me një rritje të madhe të faturave të energjisë. Kriza ka nxjerrë në pah vështirësinë për evropianët në financimin e lëvizjes drejt energjisë së rinovueshme.

Situata e krizës duket se ka depërtuar në shumë shtete duke krijuar një kolaps ekonomik.

Mbretërinë e Bashkuar kriza e gazit ka pasur efekte goditëse për industrinë ushqimore dhe furnizimet me dioksid karboni.

Spanja një tjetër shtet i prekur nga rritja e çmimit të gazit thonë se faturat e konsumatorëve janë përhapur këtu muajt e fundit, me koston e energjisë elektrike duke u rritur 35% gjatë vitit të kaluar dhe gati 8% vetëm në gusht.

Çmimet e energjisë në Spanjë janë të lidhura ngushtë me tregun e gazit me shumicë, kështu që çmimi për megavat orë për konsumatorët ka arritur vazhdimisht nivele të reja kohët e fundit.

Italia është veçanërisht e ekspozuar ndaj rritjes së çmimit të gazit pasi 40% e energjisë së saj vjen nga gazi natyror dhe rreth gjysma e tij importohet nga Rusia.

Pra, eksportet më të ulëta të gazit rus në Evropë dhe një rritje në çmimin e lëndëve të para e kanë goditur rëndë.

Qeveria italiane ka shpenzuar tashmë rreth 1.2 miliardë euro për të ulur rritjen e çmimeve të energjisë për familjet dhe këtë javë premtoi 3 miliardë euro të tjera për të ndihmuar më tej në muajt e ardhshëm.

Ndërsa kostot e larta të energjisë paraqesin vështirësi të mëdha personale për familjet, ato gjithashtu paraqesin një politikë të ndërlikuar për Brukselin. Udhëheqësit e BE -së kanë qenë të zënë duke shtyrë planin e tyre gjithëpërfshirës të klimës për të ulur emetimet e karbonit me 55% deri në vitin 2030 - një lëvizje e njohur si "Përshtateni për 55".

Pavarësisht se Polonia nuk ka lidhjen e shteteve të tjera me gazin pasi për ta qymyri pë ta është karburanti  kryesor,  përsëri gazi mbetet i rëndësishëm dhe ka pasur pasoja.

Çmimet në rritje të gazit evropian janë ndjerë  nga konsumatorët polakë sepse rregullatori i energjisë i vendit ka miratuar 3 rritje çmimesh këtë vit, duke shkaktuar rritjen e  faturave me më shumë se 20%.

Nga ana tjetër janë edhe vende si Norvegjia që kanë pothuajse zero përdorim të gazit kanë vendosur të përfitojnë me rregull ekonomie të thjeshtë, me rritjen e kërkesës kemi rritje çmimi, ndaj Norvegjia ka zgjedhur të eksportojë me një rritje prej 2 miliardë metra kub.

Nga 1 tetori, Norvegjia do të jetë në gjendje të eksportojë energji elektrike në Mbretërinë e Bashkuar përmes një "lidhjeje të Detit të Veriut" të kabllove elektrike nënujore të tensionit të lartë që lidhin dy rrjetet e energjisë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore