Rritja e pagave të policisë me 7%, efektivja: Puna jonë nuk është e lehtë, e dimë sa rrezikojmë! Shteti ynë ka nevojë për ne më shumë se kurrë

Pagat e punonjësve të Gardës së Republikës dhe Policisë së Shtetit u rritën me 7% ndërsa rritja pritet të vijojë në 21-35% në vitin 2024. Kryeministri Edi Rama ka publikuar videon e një efektiveje e cila tregon vështirësitë e punës dhe shprehet se e mirëpritën vendimin për rritjen e pagave.

“Puna jonë ka qenë gjithmonë e qartë: të mbrojmë bashkëqytetarët tanë dhe të sigurohemi që ata të jetojnë në një shtet të sigurt. Por të qenit punonjëse policie nuk ka qenë asnjëherë e lehtë. Ne e dimë se sa shumë rrezikojmë ndërsa me krenari veshim uniformën blu. Prandaj vendimin për pagën ne e mirëpritëm.”, tha efektivja.

Ajo shtoi se vendimi për rritje pagash uron të motivojë shumë të rinj dhe të reja t’i bashkohen forcave të policisë.

“Shteti ynë ka nevojë për ne tani më shumë se kurrë”, tha efektivja e policisë.

Rama shkroi se ka respekt për djemtë dhe vajzat tona që zgjodhën dhe do vazhdojnë të bëjnë këtë detyrë fisnike që nuk është aspak e lehtë.

 

 

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Berta: 26/04/2023 22:05

  Dy fjali dhe kaq injorance mbi ligjin! Kaq subjektivizem ndaj shtetkapsit Rama. Si duket vajza me uniforme qe lexon cka i shkruajne tyryfylet qe kane kapur policine nuk e dika qe mbrojtjen e ka mision Mbrojtja, pra Forcat e Armatosura. Ndersa rendin dhe sigurine publike Policia. E cila eshte e shtetit por nuk eshte per nevoje te tij por te neve, qytetareve, popullit. Ne fakt nuk e ka keq me realitetin sepse kjo fare policoe eshte pikerisht "nevoja" e perditshme e shtetit te kapur ramist.

  Përgjigju
 • Kali: 26/04/2023 15:40

  Shefat. Kane shume Nevoj per ju se per pune dihet ca pune mund te besh ne rruge ti ...

  Përgjigju
 • Bilo pilafi: 26/04/2023 14:32

  Inspektorit e deri tek kryekomisari i eshte rritur 3400 leke. Ndersa drejtuesit nga 100 mije leke. Llogarite bejini vete.

  Përgjigju
 • Agron: 26/04/2023 14:30

  O police ,brave si bilbil recitove ,tani je fix per tu bere kolege me inen te kom 1 dhe te tallesh dhe ti me shef petrit halon me fukarejte.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas