Rritja e të infektuarve me Covid-19, RMV-ja vendos rregulla të reja 

Rritja e theksuar e numri të të infektuarve dhe viktimave për shkak të Covid-19 ka bërë që Parlamenti i Maqedonisë së Veriut të miratojë ndryshimet në “Ligjin për Sëmundje Ngjitëse”, ku tashmë mbajtja e maskave për qytetarët bëhet e detyrueshme në të gjitha vendet publike.

Me ndryshimet e fundit ndalohet edhe grumbullimi i më shumë se katër personave në vende publike pas orës 22:00.

Maqedonia e Veriut ka pasur një bilanc të rëndë në betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit.

Autoritetet njoftuan se 14 persona kanë humbur jetën dhe mbi 960 nga fillimi i pandemisë, ndërkohë janë evidentuar 870 raste të reja .

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përvjetori i pavarësisë dhe çlirimit, a është bërë Shqipëria ajo që ëndërruan heronjtë tanë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zbardhen emrat e autorëve të vrasjes në Shkodër! Lidhja me vrasësin e efektivit të RENEA-s Arben Ujka dhe me Ibrahim Licin