Rrogozhinë, hajdutët vjedhin 16 shtëpi të emigrantëve brenda natës! Banorët e fshatit Kalush kërkojnë ndihmën e policisë

Lushnje- Mbi 16 banesa janë bastisur duke u gdhirë dita e diela në fshatin Kalush të bashkisë Rrogozhinë.Hajdutët kanë hyrë nëpër shtëpitë e boshatisura, pasi shume prej banoreve janë ne emigrim. Madje kryeplaku i fshatit, thotë se i kanë vjedhur edhe makinën. Sipas banorëve hajdutët kanë marrë çfarë kanë gjetur,nga orendi shtëpiake e vegla pune bujqësore. Të frikshme e kanë cilësuar banorët një bastisje me permasa te tilla.

“Më kanë vjedh në stallë, dhi e keca, dele e qengja. Kanë bërë masakër. Unë kam telefonuar policinë e Kavajës por nuk erdhen në kohë. Shteti nuk reagon”, tha një fermer.

Një tjetër banor shprehet: “Kemi frikë të rrimë në shtëpitë tona. Kanë marrë cdo gjë, si makinë, motorseke, orendi,etc”.

Banorët e Kalushit kërkojnë nga policia zbardhjen sa më shpejt të ngjarjes dhe vënien para ligjit të hajduteve.

“Këtu kanë qenë 1500 banorë, kanë mbetur 200 banorë. Shumica janë moshë e tretë, dhe pakica janë fermere. Thirrja për shtetin është të zbulojë autorët e vjedhjeve dhe ti dënojë”, tha një tjeter banor.

Fshati Kalush nga më të mëdhenjtë në bashkinë e Rrogozhinës është i prekur nga shpopullimi. Shumica prej shtepive jane te kyçura pasi banoret jetojne në emigrim dhe kthehen gjate pushimeve verore.

S.G/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit