Rumani, përmbyset anija që transportonte 14,000 dele për në Arabinë Saudite

Autoritetet Rumune po punojnë për të shpëtuar më shumë se 14 mijë dele që ishin në anijen ‘Queen Hind’ e cila u fundos pasi u largua nga porti Rumun i Midia, që kishte për destinacion Arabinë Saudite.

Një zëdhënëse e shërbimit të urgjencës Rumune, ISU Constanta, njoftoi se e gjithë ekuipazhi - 20 sirianë dhe një shtetas libanez - u shpëtuan së bashku me 32 dele.

Mbretëresha Hind është e gjatë 85 metra dhe është ndërtuar në vitin1980.

Zëdhënësja tha gjithashtu se shumica e deleve ndodhen ende në anijen e përmbysur dhe se përpjekjet e shpëtimit po vazhdojnë.

Rumania është ‘ferma’ e tretë më e madhe e deleve në Bashkimin Europian dhe transporton pjesën më të madhe të bagëtive të saj në vendet e Lindjes së Mesme.

Por, kjo lloj tregtie, e cila përdor anije bagëtish, është kritikuar ashpër për shkak të kushteve të transportit të kafshëve: gjatë verës, temperaturat e arritura në të ashtuquajturat "anije të vdekjes" janë të padurueshme.

 • Sondazhi i ditës:

  Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento

Komente

 • Kasapi: 28/11/2019 15:36

  Eshte instikt njerrzor o qoban.

  Përgjigju
 • Cobani: 27/11/2019 08:58

  Delet shpëtuan nga uji do i theri dora e njeriut.. Kjo nuk bëhet për të shpëtuar kafshët e gjora, por bëhet për të mar fitimin nga shitja e tyre për kasaphanë. Botë makabre!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Florian Marku u shpall kampion bote në IBF, Basha: Triumf i jashtëzakonshëm