Rusët trajtojnë me rrezatim ultravjollcë infeksionin e Covid

Ekspertët në një nga qendrat kryesore shkencore të korporatës shtetërore ruse Rosatom kanë zhvilluar një qasje të pazakontë për trajtimin e koronavirusit – dezinfektimin e mushkërive me rrezatim ultravjollcë, tha drejtori i qendrës Andrei Goverdovsky.

“Fizikantë dhe kimistë nga Instituti i Fizikës dhe Energjisë Leypunsky po zhvillojnë një metodë të re për të luftuar virusin, përfshirë COVID-19. Ne e quajtëm projektin” gaz i ndritshëm “.

Deri më tani askush nuk ka arritur të dezinfektojë brendësinë e një personi me rrezet ultravjollcë. Ne kemi zbuluar një mënyrë për ta bërë atë të ndodhë,” tha Goverdovsky.

Ai shtoi se shkencëtarët zgjedhin molekula dhe komponentë të gaztë, të cilat mund të qëndrojnë aktiv gjatë trajtimit dhe që lëshojnë rrezatim ultravjollcë direkt në mushkëri, shkruan The Moscoë Times.

“Shpresojmë që, përveç koronavirusit, metoda jonë të mundësojë trajtimin e tuberkulozit, onkologjisë dhe sëmundjeve të tjera,” theksoi Goverdovsky.

Ai nuk përmendi kancerin ose rreziqet e tjera që lidhen me ekspozimin e trupit në dritë ultravjollcë.

Ai as nuk deklaroi se kur instituti i kërkimit do të paraqiste rezultatet e hulumtimit të tij apo nëse kishte planifikuar të komercializonte trajtimin.

  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

11 skuadra sigurojnë kualifikimin për në 1/8 e euro 2020! Çekia, Anglia, Suedia e Franca në turin tjetër pa zbritur në fushë