Rusi/ Putin kërkon nisjen e vaksinimit masiv të qytetarëve kundër koronavirusit

Vladimir Putin

RUSI- Vladimir Putin, presidenti i Rusisë ka urdhëruar ditën e sotme që të nis vaksinimi masiv i qytetarëve për koronavirusin javën ardhme.

“Unë ju kërkoj të filloni vaksinimin masiv të qytetarëve javën e ardhshme. Vaksina ruse është më e mira në botë. Vaksina jonë është e lehtë të transportohet dhe tepër efektive.”, ka thënë Putin.

Presidenti rus tha gjithashtu se vendi duhet të përgatitet në mënyrë që të rritet prodhimi i vaksinës.

Zëvendës-kryeministrja ruse, Tatiana Golikova ka thënë se autoritetet do të jenë të gatshme për të zgjeruar programin e vaksinimit nga e hëna.

Rusia është vendi i 4 në botë në “listën e zezë” për sa i përket pandemisë.

Rusia nuk ka aplikuar masë të izolimit të plotë gjatë valës së dytë të koronavirusit, e cila ka nisur në muajin shtator.

Zyrtarët  besojnë se kufizimet aktuale janë të mjaftueshme për të parandaluar përhapjen e virusit.

Numri total i infektimeve ka shkuar 3.471.053, ndërkohë që numri i viktimave është 63.370 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë.

Vaksinimi në Rusi ka nisur muajin e kaluar por në fokus ka pasur punonjësit e shëndetësisë dhe grupet më të rrezikuara nga COVID-19.

Nëse kërkesa e Putin për vaksinimin masiv të qytetarëve merr jetë, atëherë Rusia do të bëhet vendi i parë që arrin një gjë të tillë.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ndahet nga jeta para kohe kandidatja për deputete, PD-ja fjalë prekëse: Kur roli i gruas shihej me dyshim ajo e ka përfaqësuar denjësisht