Rusia do të apelojë vendimin e FIFA-s dhe UEFA-s për të ndaluar ekipin kombëtar nga kompeticionet

Rusia do të apelojë vendimin e FIFA-s dhe UEFA-s për të ndaluar ekipin kombëtar nga kompeticionet

Unioni Rus i Futbollit (RFU) njoftoi se do të paraqesë një apel në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv për vendimin e FIFA-s dhe UEFA-s për të hequr kombëtaren ruse nga çdo garë e ardhshme ndërkombëtare. Sindikata ruse pretendon se organi drejtues global i futbollit FIFA dhe organi drejtues i futbollit evropian UEFA nuk kishin bazë ligjore kur vendosën për largimin e ekipeve ruse dhe se nuk iu dha e drejta për të mbrojtur pozicionin e saj.

"Si pjesë e një padie të vetme kundër dy organizatave, RFU do të kërkojë rivendosjen e të gjitha ekipeve kombëtare të meshkujve dhe femrave të Rusisë në të gjitha llojet e futbollit në turnetë në të cilat ata morën pjesë (përfshirë raundin kualifikues të Kupës së Botës në Katar), si dhe kompensim për dëmin, nëse do të instalohet, "tha RFU në një deklaratë.

Në deklaratë, RFU pretendon se vendimi i FIFA-s për të tërhequr kombëtaren e meshkujve nga kualifikueset e Kupës së Botës 2022 është marrë nën presionin e skuadrave me të cilat vendi do të kishte konkurruar, gjë që shkel parimin e sportit dhe rregullat e lojës së ndershme.

“Nëse FIFA dhe UEFA refuzojnë një procedurë të tillë, do të parashtrohet një kërkesë për futjen e masave të përkohshme në formën e pezullimit të vendimeve të FIFA-s dhe UEFA-s, si dhe garat në të cilat duhej të merrnin pjesë skuadrat ruse”, thuhet në deklaratë. .

Të hënën, FIFA dhe UEFA ndaluan ekipet kombëtare ruse të futbollit së bashku me të gjitha ekipet e klubeve profesionale nga garat ndërkombëtare "deri në njoftimin e mëtejshëm" për shkak të pushtimit të vendit të Ukrainës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Duka Presidenti i FSHF: 03/03/2022 21:11

  Ne radhe te pare te perjashtohet SHBA qe hedh gurin dhe fsheh doren pastaj Rusia.

  Përgjigju
  • Artan: 04/03/2022 04:00

   Ju te Salih qenefit dhe te Dukes se krimit duket qe jeni kelyshet e rusit

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

'Kushtetuesja' rikthen në burg Lulzim Berishën, lë në fuqi Gjykatën e Lartë, beteja 10-vjeçare e ish-kreut të Bandës së Durrësit me drejtësinë