Rusia ka kapërcyer pragun e 5000 vdekjeve nga infeksioni i koronavirusit

Rusia ka kapërcyer pragun e 5,000 vdekjeve nga infeksioni i koronavirusit teksa në 24 orët e fundit u regjistruan 182 vdekje.

Rritja e numrit të infeksioneve është akoma shumë e lartë, 8 mijë njerëz, megjithëse ngadalë ka rënë në dy javët e fundit, veçanërisht në Moskë, epiqendra e epidemisë.

Rusia, me mbi 423 mijë raste, është vendi i tretë në botë më i prekur nga koronavirusi, pas Shteteve të Bashkuara dhe Brazilit, por numri i vdekjeve ende duket relativisht i kufizuar, aq sa nuk ka munguar kritika për vërtetësinë e të dhënave.

Autoritetet, nga ana tjetër, sqarojnë se shkalla e ulët e vdekshmërisë në krahasim me Evropën Perëndimore është, përpos të tjerave, për shkak të shpejtësisë në miratimin e masave kufizuese dhe kontrollimin masiv të popullatës.


Lajmi kryesor:

Covid, ulet numri i viktimave, në Itali 55 vdekje në 24 orët e fundit! Pandemia nuk njeh limite në Amerikën Latine...SHBA 20,000 raste të reja në një ditë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?×

Lajmi i fundit

John

10 mijë euro kush jep informacion për arrestimin e Talo Çelës! Në arrati për grabitjen e Rinasit, organizoi atentatin e dyfishtë në Durrës