Rusia kundërshton planin zviceran për të vepruar si ndërmjetës me Ukrainën

Rusia kundërshton planin zviceran për të vepruar si ndërmjetës me Ukrainën

Rusia ka refuzuar një ofertë zvicerane për të përfaqësuar interesat e Ukrainës në Moskë, duke thënë se nuk e konsideron më Zvicrën si një vend neutral për shkak të vendosjes së sanksioneve të saj për luftën në Ukrainë.

Refuzimi i së enjtes erdhi një ditë pasi Berna dhe Kievi ranë dakord për një mandat që Zvicra të përfaqësonte interesat e Ukrainës në Rusi, e cila pushtoi fqinjin e saj në fund të shkurtit.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Perëndimi ndan 1.5 miliardë euro për ushtrinë ukrainase! Nisen dy anije me grurë nga Ukraina


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës