Rusia publikon listën e vendeve mike për shkëmbime financiare! Pjesë edhe Serbia

Rusia publikon listën e vendeve mike për shkëmbime financiare! Pjesë edhe Serbia

Qeveria e Federatës së Rusisë ka miratuar një listë që përmban më shumë se 30 vende, të cilave do t’iu lejohet të bëjnë shkëmbime financiare me Kremlinin. Në këtë listë gjendet edhe Serbia, e cila tradicionalisht është e pandarë në raport me Moskën.

Urdhri u nënshkrua nga kryeministri rus, Mikhail Mishustin, sipas faqes së internetit të kabinetit. Përveç Serbisë, në listë janë të përfshira edhe disa vende që nuk i kanë vendosur sanksione ekonomike e financiare Rusisë, pas nisjes së agresionit ushtarak të kësaj të fundit në Ukrainë, raporton agjencia e lajmeve ruse Kurir.rs.

Sipas materialeve qeveritare, lista e vendeve të tilla përfshin: Azerbajxhanin, Armenia, Bjellorusinë, Kirgistanin, Taxhikistanin, Turkmenistanin, Uzbekistanin, Algjerinë, Bangladeshin, Bahreinin, Brazilin, Venezuelën, Vietnamin, Egjiptin, Indinë, Indonezinë, Iranin, Katarin, Kinën, Kubën, Malajzia, Maroku, Mongolia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Omani, Pakistani, Arabia Saudite, Serbia, Tajlanda, Turqia dhe Afrika e Jugut.

Disa ditë më parë, presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, deklaroi se Serbia nuk do t’i vendosë sanksione Rusisë, derisa ai e udhëheq këtë vend.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Ukraina dhe shtetet baltike paralajmërojnë se do bojkotojnë takimin e OSBE-së për shkak të Lavrovit

Ukraina dhe shtetet baltike paralajmërojnë se do bojkotojnë takimin e OSBE-së për shkak të Lavrovit