Rusia shpall 'non grata' 61 amerikanë të tjerë, përfshirë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen

Rusia shpall 'non grata' 61 amerikanë të tjerë, përfshirë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen

Rusia ka vendosur 61 zyrtarë të tjerë amerikanë dhe drejtues kryesorë të mbrojtjes dhe mediave në "listën e ndalimit", duke i ndaluar ata të hyjnë në vend, tha të hënën Ministria e Jashtme ruse.

Lista përfshin krerët e firmave kryesore të mbrojtjes, platformave mediatike, agjencive të vlerësimit dhe kompanive të ndërtimit të avionëve dhe anijeve, si dhe zyrtarë individualë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

“Sanksionet ishin në përgjigje të sanksioneve gjithnjë në zgjerim të SHBA-së kundër figurave politike dhe publike ruse, si dhe përfaqësuesve të bizneseve vendase”, tha ministria e Jashtme ruse.

Zyrtarët e SHBA në listë përfshijnë Sekretaren e Thesarit Janet Yellen, Përfaqësuesen e Tregtisë Katherine Tai dhe kreun e Zyrës së Koordinimit të Sanksioneve James O'Brien.

Në maj, Rusia ndaloi gjithsej 963 zyrtarë dhe figura amerikane të hynin në vend, duke përfshirë Presidentin Joe Biden dhe Sekretarin e Shtetit Antony Blinken.

Kjo listë përfshinte shumicën e senatorëve amerikanë dhe anëtarëve të Dhomës së Përfaqësuesve, ish-zyrtarë dhe zyrtarë aktualë të qeverisë, gazetarë, personel ushtarak, avokatë, qytetarë dhe CEO.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Lavrov mbërrin në Turqi! Ukraina: Ka 600 njerëz në dhomat e torturave të rusëve në Kherson, mes tyre gazetarë dhe aktivistë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Propozimi i Ramës për kryetaren e SHISH, deputeti Shehu: Dëmton Kosovën, s'duhet t'i bëjmë karshillëk! Është patriotizëm i gabuar

Propozimi i Ramës për kryetaren e SHISH, deputeti Shehu: Dëmton Kosovën, s'duhet t'i bëjmë karshillëk! Është patriotizëm i gabuar