Rusi-Kroaci në Sochi, “luftë” për në gjysmëfinale/ Trajneri i Kroacisë: Jemi gati, duam gjysmëfinalet

Rusi-Kroaci në Sochi, “luftë” për në gjysmëfinale/ Trajneri i Kroacisë: Jemi gati, duam gjysmëfinalet

Rusi-Kroaci

Në “Fisht Stadium” në Sochi nën gjykimin e brazilianit Sandro Ricci , Rusia dhe Kroacia do të këkrojnë një biletë për në gjysmëfinalet e Kupës së Botës. Rusi-Kroaci duket si një sfidë e pazakontë për çerekfinalet e Kupës së Botës por me shanset më të mëdha për secilën prej skuadrave për të bërë historinë. Për sa i përket formacionit trajneir i vendasve Stanislav Cherchesov konfirmon pjesën më të madhe të lojtarëve që eliminuan Spanjën me skemën 3-4-2-1.Akinfeev do jetë mes shtyllave , Smolnikov duhet të rikthehet si titullar në mesfushë ndërsa Cheryshev dhe Golovin do luajnë pas shpinës së gjigandid Artem Dzyuba.

Trajneri Cherchesov ndez ambinetin dhe kur pyetet se a është kjo ndeshja më e rëndësishme e jetës për të dhe futbollsitët rus përgjigjet: “ Shpresoj që të mos jetë kjo ndaj Kroacisë ndeshja më e rëndësishme e jëtës sonë por ajo ndeshje të jetë në raundin tjetër pasi ne duam të jemi mes katër më të mirave” e mbyll numri një i pankinës së Rusisë. Nga ana tjetër Kroacia e Zlatko Dalic do të përsërisë një sukses që e ka arritur 20 vite më parë në “Francë 98”.

Edhe pse kaloi pas penalltive ndaj Danimarkës Dalic do të hedhë në fushë të njëjtin formacion me Subasic në portë , Vrsaljko e Strinic nga krahët e mbrojtjes , Brozovic e Rakitic të rreshtuar përpara mbrojtjes me Rebic,Modric e Perisic në mbështetje të Mario Mandzukic. Dalic shprehet në vigjilje të ndeshjes :” Ne dhe Rusia e kemi merituar të jemi këtu. Nuk do jetë e lehtë për ne të luajmë përpara një numri të madh tifozësh por lojtarët e mi janë mësuar me ndeshje të tilla dhe ne jemi gati.E mbaj mend shumë mirë edhe suksesin e 20 viteve më parë pasi si tifoz gjithmonë kam qënë me Kroacinë “ e mbyll Dalic.
 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten

Francë/ Hapi zjarr në festën e ditëlindjes së fqinjit, vrau 3 persona dhe më pas veten