Salianji: Rama paradite flet si baba i kombit, por pengon opozitën! Duam të zhvillojmë mbledhjen në parlament! Balla: Sallën s'mund ta marrë peng askush  

 

Vijojnë debatet në Kuvend. PD kërkon të zhvillojë mbledhjen e grupiy të PD në sallë derisa të vijë kryeministri Edi Rama, kurse një gjë e tillë kundërshtohet nga mazhoranca.

Fjala e Salianjit dhe Ballës:

Ervin Salianji: Smund tju japim as taktikën parlamentare as mënyrën si votojmë. Ose na jepni mundësinë të zhvillojmë mbledhjen këtu ose ndërpriteni të shkojmë në mbledhje në selinë e Pd dhe të kthehemi me vendimmarrje të grupit të PD. Çdo qytetar që na ndjek ndihet i fyer se si kryetarja e kuvendit që mund të kishte tjetër mentalitet dhe sjellje të bëjë të mundur realizimin e një kërkese minimale. Ska debat dhe as ta marrë fjalën dikush tjetër. Kemi që në 10 që presim ti vijë rradha opozitës dhe në momentin që vjen fjala për të folur.... Nëse pengoni fjalën e lirë dhe të drejtën më minimalistë të opozitës për çfarë diskuton. Flet si babai i kombit paradite dhe përdor të gjithë instrumentat në mënyrë të turprshme për të penguar opozitën.

Taulant Balla: E para për procedurë nuk merret 2 herë për 1 çështje. Neni 52 ia ka dhënë të drejtën e ndërprerjes së seancës vetëm drejtuesit të seancës. O zot po lexoni mo...

Drejtuesi mund ta ndërpresë seancën deri në 60 minuta e vendos drejtuesi i seancës, drejtuesi foli dhe tha 15 dhe nuk u kundërshtua. Nuk shkruhet asgjëkundi në këtë rregullore që mbledhjet e grupit parlamentar zhvillohen në këtë sallë.

Se kështu i bie 4 grupe parlamentare të opozitës të marrin nga një prë dhe të rrimë 4 porë të presim ndërmarrjet historike të opozitës. Dikush  tha se kundërfirmëtari duhet të ishte këtu në sallë. Po thirreni dhe metën se ai është kundërfirmëtari. Marrja peng nga askush  e sallës së kuvendit nuk  është sanksionuar në asnjë vend. Nëse do ni të bëni mbledhje grupi shkoni dhe bëjini atje ku bëhen.


Lajmi kryesor:

Programi dhe kabineti/ Përplasje dhe debate në seancën maratonë të Kuvendit, PD bllokoi foltoren, kerkoi prezencën e Ramës! Basha: Rama ekzekutori i zgjedhjeve, demokracia ka vdekur! Kryeministri: Copy-paste nga fushata, merru me kumriet (VIDEO)


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

I pyetur për rritjen e inflacionit në SHBA, Joe Biden ofendon rëndë live gazetarin!(VIDEO)