Shqipëria pjesë e panairit më të madh të librit në botë, Rama ndan pamjet nga Torino

Duke nisur nga sot Shqipëria do të jetë vend mysafir në Sallonin Ndërkombëtar të Librit në Torino! Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa foto mëngjesin e sotëm nga stenda e Shqipërisë në sallonin e librit në Torino.

‘Gati stenda spektakolare e Shqipërisë në Sallonin Ndërkombëtar të Librit në Torino - një ndër panairet më të mëdha të librit në botë!’- shkruan Rama.

Koncepti i sallonit tonë frymëzohet nga Kadare me ‘Kronikë në gur’, ndërsa të ftuarit janë emra të njohur të Shqipërisë e Diasporës nga Lea Ypi te Ermal Meta, që do të hapë siparin e 40 aktiviteteve. 

Për 5 ditë radhazi në Italinë fqinje, nga sot Shqipëria bëhet pjesë e Sallonit Ndërkombëtar të Librit në Torino. Mes 44 shtetesh e 200 profesionistëve të enteve botuese, Shqipëria pozicionohet si vend mysafir.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit